Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve finále zradila hlava a odrazová noha

24 2000
S y d n e y (Od zvláštních zpravodajů iDNES) - Úsměvy se snažila trojskokanka Šárka Kašpárková zakrýt zklamání z nevydařeného olympijského finále. Masku udržela při rozhovorech pro televizi i pro rádio, ale když si v klubku píšících novinářů vzpomněla na talismany od lidí, kteří jí fandili, nahnaly se jí do očí slzy. "Snažila jsem se, aby to takhle nedopadlo, ale i takový je sport," uklidňovala se neúspěšná obhájkyně bronzu z Atlanty 1996. Chvíli předtím třikrát přešlápla a bez jediného platného pokusu skončila na posledním místě dvanáctičlenné finálové skupiny.Zde si přečtěte o dnešních atletických soutěžích

"Zradila mě hlava a odrazová noha, a s tímtím jsem absolutně nepočítala," přiznávala devětadvacetileté trojskokanka. V deštivém závodě se jí nepodařilo přesně vyměřit rozeběh, značku stále posunovala dál a dál, ale pokaždé šlápla na červeně označenou část odrazové desky, která signalizuje neplatné pokusy.

"Běhala jsem špatně rytmicky a každý rozeběh byl jiný," přiznává Kašpárková, která zákaz nezákaz konzultovala své pokusy na dálku s trenérem Pogányim. "Posunuli jsme rozeběh," říkala v množném čísle, když hovořila o svých pokusech.

Před třetím pokusem se kouč na tribuně prodral až k rozběžišti, rychle sdělil trojskokance pokyny, a pak si dvojice na dálku symboliciky plácla pro štěstí. "Věřila jsem, že to vyjde, při obou neplatných pokusech jsem skočila hodně daleko, na postup do užšího finále by to určitě stačilo," opakovala si.

Pogányi mezitím přeběhl k doskočišti, ale přišel si tam pro něj policista a odvedl ho pryč. Za minutku byl temperamentní muž zpět. Kašpárková se zrovna rozebíhala, ale krok ji ani napotřetí nevyšel. "Projevilo se, že jsem letos moc nezávodila, vybrala jsem si po dlouhé době smůlu," říkala si, když sledovala soupeřky, jak dokončují třetí kolo.

Závod trojskokanek provázel hustý déšť, a tak se všechny soupeřky tlačily na úzké kryté lavičce i se svými velkými taškami. Česká reprezentantka měla kabelu plnou těch nešťastných talismanů. "Nepomohly, ale přeci je nevyhodím. Byly od lidí, kteří mi drželi palce, a takhle to dopadlo," reagovala na neššetrně položenou otázku. Ve skokanském sektoru vrcholil závod a Šárce došlo, jakou šanci promarnila. "Prohru zapíjet nepůjdu, to by byla hodně smutná opice, půjdu se vyspat, a pak mě čeká rozhodování, co dál," říká.

V tuto chvíli to je prý padesát na padesát, možná skončí, možná bude v závodění pokračovat dál.

Už po dopadu do písku tušila Šárka Kašpárková, že svůj bronz z Atlanty v Sydney neobhájí.

Autor:


Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Karabec si zlatou medailí splnil sen


S y d n e y Zlatou medilovou sbírku na paralympijských hrách v Sydney rozšířil stolní tenista Ivan Karabec,...Najdete na iDNES.cz