Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve hře zůstává evropská čtyřka a New York

18 2004
Lausanne - Londýn, Madrid, Moskva, Paříž a New York. Jedno z těchto pěti měst se stane v roce 2012 dějištěm olympijských her. Rozhodli o tom v Lausanne členové exekutivy Mezinárodního olympijského výboru (MOV), kteří vyřadili neúspěšné uchazeče Havanu, Istanbul, Lipsko a Rio de Janeiro.

Z pětice kandidátských měst definitivně vyberou členové MOV pořadatele olympiády příští rok v červenci v Singapuru. Podle předsedy MOV Jacquese Rogga, který zúžený seznam přečetl, se na složení finálové pětice výkonný výbor shodl jednomyslně.

Funkcionáři na dnešním zasedání posuzovali technické a všeobecné předpoklady uchazečů k uspořádání tak rozsáhlého sportovního svátku. Deset různých hledisek oceňovali jedním až deseti body, přičemž ideální kandidát by dosáhl 100 bodů.

Už před vyhlášením výsledků byla čtyři města - Londýn, Madrid, New York a Paříž - považována za jasné finalisty. Moskva podle pozorovatelů uspěla díky zkušenostem z pořádání olympijských her v roce 1980.

Ze zeměpisného hlediska mají před rozhodující volbou v příštím roce lepší pozici evropská města. V roce 2008 bude olympijské hry hostit Peking, zimní hry o dva roky později přivítá kanadský Vancouver.

Největším favoritem je Paříž, která pořádala olympiádu v letech 1900 a 1924. Francouzská metropole si uznání vysloužila úspěšným fotbalovým mistrovstvím světa v roce 1998 a loňským atletickým šampionátem. Navíc by mezi členy MOV mohl převládnout pocit, že si hry za neúspěšné kandidatury pro OH 1992 a 2008 konečně zaslouží.

Londýn by měl být při volbě pro Paříž největším konkurentem. Hlavními zbraněmi britského hlavního města, v němž se olympijské hry konaly v letech 1908 a 1948, jsou slavná sportoviště.

V propozicích se počítá mimo jiné s tenisovým turnajem ve slavném Wimbledonu či triatlonem v Hyde Parku.

Madrid je jedinou velkou evropskou metropolí, která olympijské hry nikdy nehostila. Španělsko si ale sportovní svátek užilo v roce 1992, kdy byla pořadatelem Barcelona. New York, pro něhož by olympijské hry v roce 2012 znamenaly rovněž premiéru, bude muset soupeřit především s protiamerickými náladami kvůli válce v Iráku.  Nevýhodou bude i fakt, že v roce 2010 bude zimní hry hostit sousední Kanada.

Ve čtveřici vyřazených není žádné překvapení. Lipsko znevýhodňovala velikost města a malá kapacita zdejších hotelů. Istanbul, který se ucházel o olympijské hry už počtvrté v řadě, neudělal na funkcionáře větší dojem.

Rio de Janeiro, jenž doufalo přivést OH jako první na jihoamerický kontinent, má velké
problémy s kriminalitou a navíc je pravděpodobné, že Brazílie bude v roce 2014 pořádat fotbalové mistrovství světa. Havana byla považována za outsidera od samého počátku.

V předvečer volby Rogge popsal dnešní zužování seznamu jako "oddělování chlapců od mužů". Funkcionáři MOV se zaměřili především na infrastrukturu měst, jejich dopravní obslužnost, bezpečnost, kapacitu hotelů a zkušenosti s pořádáním velkých akcí.

Úterní volbou se z uchazečů stala oficiálně kandidátská města. Pětice finalistů musí složit kauci 500 tisíc dolarů na pokrytí nákladů na konečné prověřování kandidatur a volbu pořadatele.

Hodnotící komise MOV všechna města příští rok navštíví a před zasedáním v Singapuru předloží svou zprávu. Od úplatkářského skandálu, který poznamenal volbu Salt Lake City, nesmějí členové MOV navštěvovat kandidátská města.

Z patnáctičlenného výkonného výboru se dnes hlasování nesměla zúčastnit trojice funkcionářů, jejichž země měly mezi uchazeči o olympijské hry své zástupce. Nehlasovali Thomas Bach z Německa, Rus Vitalij Smirnov a Jim Easton ze Spojených států amerických.

Autoři: ,


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz