Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve hře zůstává evropská čtyřka a New York

18 2004
Lausanne - Londýn, Madrid, Moskva, Paříž a New York. Jedno z těchto pěti měst se stane v roce 2012 dějištěm olympijských her. Rozhodli o tom v Lausanne členové exekutivy Mezinárodního olympijského výboru (MOV), kteří vyřadili neúspěšné uchazeče Havanu, Istanbul, Lipsko a Rio de Janeiro.

Z pětice kandidátských měst definitivně vyberou členové MOV pořadatele olympiády příští rok v červenci v Singapuru. Podle předsedy MOV Jacquese Rogga, který zúžený seznam přečetl, se na složení finálové pětice výkonný výbor shodl jednomyslně.

Funkcionáři na dnešním zasedání posuzovali technické a všeobecné předpoklady uchazečů k uspořádání tak rozsáhlého sportovního svátku. Deset různých hledisek oceňovali jedním až deseti body, přičemž ideální kandidát by dosáhl 100 bodů.

Už před vyhlášením výsledků byla čtyři města - Londýn, Madrid, New York a Paříž - považována za jasné finalisty. Moskva podle pozorovatelů uspěla díky zkušenostem z pořádání olympijských her v roce 1980.

Ze zeměpisného hlediska mají před rozhodující volbou v příštím roce lepší pozici evropská města. V roce 2008 bude olympijské hry hostit Peking, zimní hry o dva roky později přivítá kanadský Vancouver.

Největším favoritem je Paříž, která pořádala olympiádu v letech 1900 a 1924. Francouzská metropole si uznání vysloužila úspěšným fotbalovým mistrovstvím světa v roce 1998 a loňským atletickým šampionátem. Navíc by mezi členy MOV mohl převládnout pocit, že si hry za neúspěšné kandidatury pro OH 1992 a 2008 konečně zaslouží.

Londýn by měl být při volbě pro Paříž největším konkurentem. Hlavními zbraněmi britského hlavního města, v němž se olympijské hry konaly v letech 1908 a 1948, jsou slavná sportoviště.

V propozicích se počítá mimo jiné s tenisovým turnajem ve slavném Wimbledonu či triatlonem v Hyde Parku.

Madrid je jedinou velkou evropskou metropolí, která olympijské hry nikdy nehostila. Španělsko si ale sportovní svátek užilo v roce 1992, kdy byla pořadatelem Barcelona. New York, pro něhož by olympijské hry v roce 2012 znamenaly rovněž premiéru, bude muset soupeřit především s protiamerickými náladami kvůli válce v Iráku.  Nevýhodou bude i fakt, že v roce 2010 bude zimní hry hostit sousední Kanada.

Ve čtveřici vyřazených není žádné překvapení. Lipsko znevýhodňovala velikost města a malá kapacita zdejších hotelů. Istanbul, který se ucházel o olympijské hry už počtvrté v řadě, neudělal na funkcionáře větší dojem.

Rio de Janeiro, jenž doufalo přivést OH jako první na jihoamerický kontinent, má velké
problémy s kriminalitou a navíc je pravděpodobné, že Brazílie bude v roce 2014 pořádat fotbalové mistrovství světa. Havana byla považována za outsidera od samého počátku.

V předvečer volby Rogge popsal dnešní zužování seznamu jako "oddělování chlapců od mužů". Funkcionáři MOV se zaměřili především na infrastrukturu měst, jejich dopravní obslužnost, bezpečnost, kapacitu hotelů a zkušenosti s pořádáním velkých akcí.

Úterní volbou se z uchazečů stala oficiálně kandidátská města. Pětice finalistů musí složit kauci 500 tisíc dolarů na pokrytí nákladů na konečné prověřování kandidatur a volbu pořadatele.

Hodnotící komise MOV všechna města příští rok navštíví a před zasedáním v Singapuru předloží svou zprávu. Od úplatkářského skandálu, který poznamenal volbu Salt Lake City, nesmějí členové MOV navštěvovat kandidátská města.

Z patnáctičlenného výkonného výboru se dnes hlasování nesměla zúčastnit trojice funkcionářů, jejichž země měly mezi uchazeči o olympijské hry své zástupce. Nehlasovali Thomas Bach z Německa, Rus Vitalij Smirnov a Jim Easton ze Spojených států amerických.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze