Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Ve jménu Mnichova: ledová královna Wittová už ví, jak vzniklo slovo lobbista

JAKO VÍTĚZKA. Kararina Wittová ovládla olympiádu v Calgary 1988, teď bojuje pro tu mnichovskou. | foto: Profimedia.cz

8 2010
Ráno si nejdřív dám kafe, pak surfuju po internetu a na půl hodiny si jdu zaběhat," líčí Katarina Wittová, jak zahajuje pracovní den. Ledová kráska má novou výzvu – přivést olympiádu do bavorské metropole.

Před dvěma lety dala sbohem ledovým exhibicím, letos v květnu obdržela Zlatou pyramidu, cenu za celoživotní dílo. Ale žít v ústraní? Ona? Vždy tak energická a půvabná žena, jejíž snímky kdysi vyprodaly časopis Playboy stejně rychle jako fotografie Marilyn Monroe?

Když v televizi oznamovala, že vystoupí naposledy, plakala. "Jako bych v plicích neměla vzduch, když jsem to musela vyslovit." Nutně potřebovala jiné výzvy.

Debutovala v divadle, v dramatu Pan Jedermann ztvárnila v Berlínském dómu milenku hlavního hrdiny.

Propaguje po světě nordic walking, díky tomu si loni splnila další sen a poprvé v životě navštívila Austrálii. Byla i porotkyní televizní show Let’s Dance, měla vlastní pořad na stanici Pro Sieben, navrhovala šperky, vede marketingovou firmu.

Jenže... Chtělo to ještě cosi. Třešničku na zlaté pyramidě.

Teď ji má. Tak jako Sebastian Coe dostal olympiádu 2012 do Londýna, ona má přitáhnout zimní hry 2018 do Mnichova. Šéf kandidatury, bývalý sjezdař a módní návrhář Willy Bogner, kvůli nemoci v 68 letech rezignoval.

Wittová jej coby "hlavní vyjednavačka" nahradí, stane se okouzlujícím trumfem v souboji s francouzským Annecy a jihokorejským Pchjongčchangem. Coby agentka ve jménu Mnichova už také vyrazila na Olympiádu mládeže do Singapuru.

Nebyla akreditována ani jako host, kupovala si vstupenky na šerm či veslování, především se však ochomýtala na správných místech.

"Pochopila jsem tam, jak vzniklo slovo lobbista: od postávání v hotelových lobby." U recepce hotelu Ritz-Carlton potkávala členy MOV, usmívala se na ně – a žádala (neoficiálně, jak jinak) o podporu svého města.

"A vítězem je... Mnichov!" Pokud bude 6. července 2011 při volbách v Durbanu tato věta pravdivá, oslaví 44letá Katarina Wittová další velké vítězství.

Jen v osobním životě jako by jí výhry byly stále odepřeny. Její vztahy krachují, zůstává svobodná, bezdětná. "Pořád vypadá o 10 let mladší, než kolik jí skutečně je. Přesto nedokáže najít toho pravého muže," píše list Berliner Zeitung.

Nerada o tom mluví. Ale když přece, prohodí: "Snad že jsem příliš nezávislá. Potřebuji velkou svobodu. A nesnáším rozchody."

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze