Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve jménu olympiády. Češi mají naučit Číňany hokej a biatlon

Šéf čínských olympioniků Peng Liu s hokejovými žáky v Českých Budějovicích | foto: Slavomír Lener

23 2015
Čína má zimní olympijské hry v roce 2022, zato Češi mají know-how zimních sportů. Proto čínští funkcionáři žádají: Naučte nás, jak na to.

Na videostěně v pražském hotelu InterContinental se zjeví snímek stadionu Ptačí hnízdo v Pekingu - a před ním závěje sněhu. U řečnického pultu mezitím Jü Chung, představitelka Čínského olympijského výboru, říká: „Vybudování sportovišť pro zimní olympijské hry je součástí plánu pro třináctou pětiletku.“

Sníh na fotografii musí být umělý, vždyť ho tam během zimy napadne jen šest milimetrů měsíčně. Zato zimní hry v Pekingu jsou skutečné. Od 4. do 20. února 2022 na nich půjde o 98 sad medailí.

Roman Kumpošt, šéf zahraničních vztahů Českého olympijského výboru, připomíná: „Čína je národ, který chce být úspěšný.“ A to tak, že extrémně. Když pořádala v Pekingu letní hry 2008, vyhrála medailové pořadí zemí. Jenže v zimě?

Má výborné bruslaře a akrobatické skokany. V dlouhé řadě zimních sportů však Číňané paběrkují. Právě to nyní chtějí změnit, ve jménu olympiády. Proto žádají o pomoc také v Česku. První dohoda o sportovní spolupráci se zrodila v září při čínské cestě prezidenta Zemana.

Tento týden budou v Pekingu a Šanghaji i premiér Bohuslav Sobotka s předsedou ČOV Jiřím Kejvalem, který tam podepíše memorandum o vzájemné pomoci.

„Číňané projevili zájem o sporty, ve kterých jsme sportovně i organizačně úspěšní,“ říká Jiří Kejval. Ukázali na hokej a biatlon. „Naši experti by měli vzdělávat čínské sportovce a jejich trenéři by zároveň sledovali tréninkový proces u našich týmů,“ vysvětluje Kumpošt.

Navíc se hovoří o pomoci českých organizátorů z Nového Města na Moravě při tvorbě biatlonového areálu pro zimní olympiádu. Peng Liu, prezident Čínského olympijského výboru, byl v minulém týdnu v Česku hostem Valného shromáždění Evropských olympijských výborů, ale nejen to. Hodinu jednal s českými biatlonisty, sešel se s organizátory z Nového Města.

„Spousta věcí ho překvapila: třeba letní tréninky na kolečkových lyžích nebo to, že mládež u nás nestřílí z malorážky, ale ze vzduchovky,“ líčí Vlastimil Jakeš, ředitel novoměstského Světového poháru.

S hokejovým manažerem Slavomírem Lenerem, který kdysi v Číně krátkodobě působil, pro změnu navštívila čínská delegace extraligu Sparta - Liberec a vyrazila do Českých Budějovic, aby tu sledovala přípravu mladých hokejistů.

„Nejste velkou zemí co do počtu obyvatel, ale můžete nás učit zimní sporty,“ říká Peng Liu. Vypráví, že v Číně se zatím hokejové kluby nacházejí pouze v jediné provincii, a vyjadřuje údiv, kolik jich je na tak malém území v Česku.

Hokej jsme učili i Rusy

V Pekingu 2022 se chtějí Číňané poprvé v historii zúčastnit mužského olympijského turnaje v hokeji. Jenže pravidlo IIHF říká, že pořadatelská země her má právo startu pouze tehdy, pokud je umístěna do 18. místa světového žebříčku. Čína je nyní osmatřicátá, až za Islandem nebo Novým Zélandem. Potřebuje rychle vystoupat vzhůru.

Dokáže to s českými poradci?

„Takhle jsme v 50. letech naučili hokej Rusy, a jak to dopadlo. Někdo si možná řekne, jestli je to dobrý nápad,“ usměje se Kejval. „Ale na druhou stranu, buď je to budeme učit my, nebo si řeknou Kanaďanům.“

Podobně jako v hokeji má vidina zimních her probudit Číňany rovněž v dalších odvětvích. Za pomoci olympiády chtějí také přivábit dalších 300 milionů lidí v zemi k zimnímu sportování. „Před 20 lety jsme měli v celé Číně jen devět lyžařských středisek. Teď už jich máme 500,“ hrdě oznamuje Peng Liu.

Ovšem co se týče těch medailí... „Chtějí jich v Pekingu 2022 moc, ale nemají dost času. Bude to oříšek,“ upozorňuje Vlastimil Jakeš.

Autor:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...Najdete na iDNES.cz