Ve jménu olympiády. Češi mají naučit Číňany hokej a biatlon

Šéf čínských olympioniků Peng Liu s hokejovými žáky v Českých Budějovicích | foto: Slavomír Lener

23 2015
Čína má zimní olympijské hry v roce 2022, zato Češi mají know-how zimních sportů. Proto čínští funkcionáři žádají: Naučte nás, jak na to.

Na videostěně v pražském hotelu InterContinental se zjeví snímek stadionu Ptačí hnízdo v Pekingu - a před ním závěje sněhu. U řečnického pultu mezitím Jü Chung, představitelka Čínského olympijského výboru, říká: „Vybudování sportovišť pro zimní olympijské hry je součástí plánu pro třináctou pětiletku.“

Sníh na fotografii musí být umělý, vždyť ho tam během zimy napadne jen šest milimetrů měsíčně. Zato zimní hry v Pekingu jsou skutečné. Od 4. do 20. února 2022 na nich půjde o 98 sad medailí.

Roman Kumpošt, šéf zahraničních vztahů Českého olympijského výboru, připomíná: „Čína je národ, který chce být úspěšný.“ A to tak, že extrémně. Když pořádala v Pekingu letní hry 2008, vyhrála medailové pořadí zemí. Jenže v zimě?

Má výborné bruslaře a akrobatické skokany. V dlouhé řadě zimních sportů však Číňané paběrkují. Právě to nyní chtějí změnit, ve jménu olympiády. Proto žádají o pomoc také v Česku. První dohoda o sportovní spolupráci se zrodila v září při čínské cestě prezidenta Zemana.

Tento týden budou v Pekingu a Šanghaji i premiér Bohuslav Sobotka s předsedou ČOV Jiřím Kejvalem, který tam podepíše memorandum o vzájemné pomoci.

„Číňané projevili zájem o sporty, ve kterých jsme sportovně i organizačně úspěšní,“ říká Jiří Kejval. Ukázali na hokej a biatlon. „Naši experti by měli vzdělávat čínské sportovce a jejich trenéři by zároveň sledovali tréninkový proces u našich týmů,“ vysvětluje Kumpošt.

Navíc se hovoří o pomoci českých organizátorů z Nového Města na Moravě při tvorbě biatlonového areálu pro zimní olympiádu. Peng Liu, prezident Čínského olympijského výboru, byl v minulém týdnu v Česku hostem Valného shromáždění Evropských olympijských výborů, ale nejen to. Hodinu jednal s českými biatlonisty, sešel se s organizátory z Nového Města.

„Spousta věcí ho překvapila: třeba letní tréninky na kolečkových lyžích nebo to, že mládež u nás nestřílí z malorážky, ale ze vzduchovky,“ líčí Vlastimil Jakeš, ředitel novoměstského Světového poháru.

S hokejovým manažerem Slavomírem Lenerem, který kdysi v Číně krátkodobě působil, pro změnu navštívila čínská delegace extraligu Sparta - Liberec a vyrazila do Českých Budějovic, aby tu sledovala přípravu mladých hokejistů.

„Nejste velkou zemí co do počtu obyvatel, ale můžete nás učit zimní sporty,“ říká Peng Liu. Vypráví, že v Číně se zatím hokejové kluby nacházejí pouze v jediné provincii, a vyjadřuje údiv, kolik jich je na tak malém území v Česku.

Hokej jsme učili i Rusy

V Pekingu 2022 se chtějí Číňané poprvé v historii zúčastnit mužského olympijského turnaje v hokeji. Jenže pravidlo IIHF říká, že pořadatelská země her má právo startu pouze tehdy, pokud je umístěna do 18. místa světového žebříčku. Čína je nyní osmatřicátá, až za Islandem nebo Novým Zélandem. Potřebuje rychle vystoupat vzhůru.

Dokáže to s českými poradci?

„Takhle jsme v 50. letech naučili hokej Rusy, a jak to dopadlo. Někdo si možná řekne, jestli je to dobrý nápad,“ usměje se Kejval. „Ale na druhou stranu, buď je to budeme učit my, nebo si řeknou Kanaďanům.“

Podobně jako v hokeji má vidina zimních her probudit Číňany rovněž v dalších odvětvích. Za pomoci olympiády chtějí také přivábit dalších 300 milionů lidí v zemi k zimnímu sportování. „Před 20 lety jsme měli v celé Číně jen devět lyžařských středisek. Teď už jich máme 500,“ hrdě oznamuje Peng Liu.

Ovšem co se týče těch medailí... „Chtějí jich v Pekingu 2022 moc, ale nemají dost času. Bude to oříšek,“ upozorňuje Vlastimil Jakeš.

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Kajakář Dostál bude moci na OH v Tokiu bojovat o tři medaile

Český kajakář Josef Dostál obhájil titul na trati 500 metrů a získal čtvrté...

Kajakář Josef Dostál může na olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu pokusit vybojovat hned tři...

Calgary zřejmě stáhne kandidaturu na pořádání ZOH v roce 2026

Calgary se o ZOH 2026 nejspíš ucházet nebude.

Kandidatura Calgary na uspořádání zimních olympijských her v roce 2026 je před krachem. Podle...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz