Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve sjezdu málem skončila po prvních metrech

14 2002
Salt Lake City - Moc nechybělo a z olympijského očekávání trutnovské sjezdařce Gabriele Martinovové by zbyla jen hořká vzpomínka. Na trati úterního sjezdu, svého vůbec prvního v životě pod vlajkou s pěti kruhy, byla jen několik vteřin, za sebou měla první desítky metrů, které však mohly být zároveň posledními: Ještě jednou Martinovová odšlápla lyží, aby získala co nejvyšší rychlost pro více než dva a půl kilometrů dlouhý olympijský sjezd, když přišel málem osudný karambol. "Už jsem v té chvíli byla na odšlap moc rychlá," popsala s úlevou v hlase chvíli, která ji mohla poslat ze závodu.

Hrozící pád mezi lyže však Martinovová dokázala odvrátit a pokračovala v jízdě. V  následujících desítkách vteřin ji už nic podobného nepotkalo, do cíle dojela a do historie olympijských her se navždy zapsala třicátým místem ve sjezdu žen v Salt Lake City.

"Určitě jsem spokojenější než po trénincích, kde byla moje ztráta na nejlepší mnohem větší," cení si svého prvního olympijského výsledku Martinovová. Za vítěznou Francouzkou Montilletovou zaostala o více než čtyři a půl vteřiny.

K zádrhelu, který Martinovovou potkal krátce po startu, mohla přispět nervozita. Čekání, kdy závod proběhne, bylo nepříjemně dlouhé. Počasí pustilo sjezdařky na start o více než jeden den déle, než bylo uvedeno v olympijském programu.

"Naštěstí v pondělí byl sjezd odložen ještě ve chvíli, kdy jsme byli dole pod sjezdovkou. Pořadatelé se rozhodli včas," řekla Martinovová k problémům s počasím. Ani v úterý neproběhlo vše úplně hladce, začátek závodu byl opět odložen. "Nejvíc to snad prožíval táta, který mi každou chvíli volal."

Počasí si však dalo říct, závod proběhl. Martinovová všechno zvládla. Nyní si už jen bude připomínat okamžiky, které jí z něj navždy utkvěly v paměti. "Nádherná atmosféra zaplněného hlediště, které svým povzbuzováním hlavně při dojezdu mě hnalo dopředu. To byl velký rozdíl i ve srovnání se Světovým pohárem," uvedla dvacetiletá trutnovská lyžařka.

Sjezd už je pro ni historií, ale olympijské hry jí zdaleka nekončí. Už dnes by sjezdařka měla opět závodit. Na programu olympijských her je slalom pro  kombinaci. "Těším se, i když slalom není mojí nejoblíbenější disciplínou," řekla Martinovová.

Proto sólo závod ve slalomu také bude asi jediný, který ve sjezdařské části her v Salt Lake City vynechá. "V poslední době ho moc netrénuji, takže ho ani moc nechci jet," rozhodla se. I tak bude mít ještě řádně napilno. Na olympiádě ji totiž čekají ještě čtyři starty - kombinační slalom a sjezd, superobří slalom a obří slalom.Další z rubriky

Zlatou medaili dostala Slucká až doma


Moskva Kopii zlaté olympijské medaile dostal krasobruslařka Irina Slucká během slavnosti na Rudém náměstí...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...Najdete na iDNES.cz