Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Ve skiatlonu už Lukáš Bauer není naivní. A dnes chce zlobit

Lukáš bauer se možná bude radovat i po závodě s hromadným startem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2010
Whistler (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Cesta za zlatem pokračuje, díl 2. Je tu mezistanice s názvem skiatlon. Scénář, který si Lukáš Bauer napsal sám, se přestěhoval na trať, kde od něj nikdo nečeká zázraky, ale kterou už se naučil jezdit.

Dávno není ten naivní bojovník z Turína 2006, kde srdnatě odtáhl půlku skiatlonového závodu, zvyšoval tempo, jenže pak ho pohltil balík odpočatých soupeřů, kteří z něj ve finiši udělali unaveného komparzistu. "Jsem hlupák," vyčítal si tehdy v cíli.

Dnes se jede skiatlon na olympiádě v Kanadě. Nejprve hromadný start všech běžců, pak 15 kilometrů klasicky, v depu co nejrychleji vyměnit běžky a ještě 15 kilometrů volně. "Bude se to mlít, musím být drsný, ale ne arogantní. Sviňárny nedělám, dokud to někdo nezkusí na mě," líčil Bauer před závodem.

Zprávy

ve vašem mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE.

Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče. Ráno si můžete zkontrolovat noční výsledky, cestou do práce vám neuteče ani minuta z on-line reportáží.

Více ZDE.

Hlava na hlavě, sto lidí na startu, jako když se spustí závora a davy vyrazí za oblečením se slevou 90 procent.

Hrozí kolize a pády hlavně v zatáčkách, kdy se do nich nahrne celý peloton. "Pády budou stoprocentně, snad se jim vyhnu," věří.

Nejen proto bude Bauerova taktika jasná: v první části, v níž je o něco silnější, napálit tempo, pokusit se balík běžců roztrhat a získat výhodu pro bruslařskou půlku. Tam už bude chtít jistojistě útočit také Nor Northug.

Ač vyhořel v prvním závodě, je zřejmě největším favoritem.

Ale pozor, co když se očekávaní nesplní? Bauer nevylučuje ani odklad svého útoku do "druhého poločasu" závodu, kdy se bude bruslit.

Že by šlo o nečekaný tah? Ale úplná novinka by to v jeho podání nebyla, vždyť: "Předloni jsem takhle vyhrál Světový pohár ve Falunu."

Jedním si je jistý: "Kdybych jel s ostatními jen tak v klídku až do finiše, nemuselo by to skončit dobře."

Nemá závratný finiš, sprinterem nikdy nebyl. Spíš houževnatým vytrvalcem, který dokáže stupňovat tempo. Takový chce být i dnes. "Během závodu určitě přijde chvíle, kdy budu muset ve zlomku vteřiny reagovat a vsadit všechno na jednu kartu. Chci zlobit."

Dost možná už na klasické části, kdy se lyžuje soupaž.

Bronzovou medaili má ze závodu na 15 kilometrů volně, to hlavní nastane až poslední den olympiády při maratonu na 50 kilometrů, ale skiatlon může být příjemný bonus. "Můj syn Mates se už ve školce tátovým bronzem chlubil, ale neříkal mi, ať hned udělám další medaili," usmívá se Bauer. Sám ví, že se to klidně stát může.

Formu si drží, počasí se ustálilo, má mrznout a být jasno. Teď ještě dobře namazat, vyhnout se strkanicím a bouračkám, zariskovat ve správnou chvíli a v půlce závodu nezazmatkovat v depu. A navíc: svůj olympijský vrchol má Bauer stále před sebou.Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze