Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Ve Whistleru mají trable i bobisté, havaroval i Danilevičův dvojbob

PŘEVRÁCENÝ ČESKÝ BOB. Čeští reprezentanti v čele s řidičem Ivem Danilevičem tuto tréninkovou jízdu nezvládli. | foto: AP

19 2010
Problémy na olympijské dráze ve Whistleru mají po sáňkařích, jejichž klání poznamenalo tragické úmrtí Gruzínce Nodara Kumaritašviliho, také bobisté. Po osmi nehodách v úvodních trénincích reagovala Mezinárodní bobistická federace (FIBT) prazvláštně - zakázala závodníkům hovořit o ledovém korytě s novináři.

Ve čtvrtek následovaly další tři nehody, jedna z nich se ve třetí jízdě nevyhnula českému pilotovi Ivu Danilevičovi. V nemocnici skončili dva závodníci včetně vítěze Světového poháru Švýcara Beata Heftiho.

Informaci o údajném příkazu k mlčení potvrdilo několik zdrojů včetně sportovního ředitele německého týmu Thomase Schwaba. "Považuju to za skandální, je to vtip," řekl. Kdo se bude ke kvalitě dráhy vyjadřovat, musí počítat s následky, uvedl prý viceprezident FIBT Paul Pruszynski.

První dvě tréninkové jízdy bobistů ve Whistleru přinesly hned osm nehod. Komise FIBT proto zasedla ke schůzce a zvážila, zda se nedá s rychlou drahou něco udělat.

Nakonec proběhly jen kosmetické úpravy dráhy mezi jednotlivými tréninky, které pozdržely program o zhruba 20 minut. Situaci navíc komplikuje závodníkům i ostré slunce, kvůli němuž musely některá místa zastínit plachty, které ale zase místy omezují jezdcům výhled.

FIBT ale přidala do programu navíc tréninky ženám a posádkám čtyřbobů. Ženy mohou absolvovat dvě jízdy v pátek večer po skončení závodu ve skeletonu, čtyřboby budou mít volnou dráhu v pondělí večer.

V trénincích dvojbobů neměli problémy pouze závodníci z "rozvojových" zemí, ale třeba i Němec Karl Angerer nebo Švýcaři Hefti a Daniel Schmid. Hefti se při havárii uhodil do hlavy, byl odvezen do nemocnice na pozorování a vynechal zbylé tréninky.

Havarovali také Nizozemec Edwin van Calker, Nicolae Istrate z Rumunska, Hiroši Suzuki z Japonska, Christopher Spring z Austrálie a Ital Fabrizio Tosini, nikomu z nich se ale nic nestalo. Jen Springův brzdař Duncan Harvey musel s oděrkami v obličeji do nemocnice, ale byl propuštěn a bude
startovat.

Ve třetí jízdě havaroval znovu Suzuki a také zkušený Čech Danilevič, který pak bez problémů absolvoval závěrečnou jízdu. Na celkem jedenáct zvýšil počet nehod ve čtvrtém tréninku Slovák Milan Jagnešák.

Sáňkaři po Kumaritašviliho tragédii posunuli start do nižšího "okna", aby nedosahovali příliš vysokých rychlostí. Takovou možnost však bobisté podle SID nemají, protože mohou vyjíždět pouze z klasické startovní pozice.

Celou olympiádu sáňkařská federace FIL ještě důkladně zhodnotí po skončení her a bude se snažit najít možnosti zlepšení pro budoucí závody. Výsledky analýzy budou známy na konci března.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze