Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve zbraních se nevyzná, ale vystřílel bronz

19 2000
S y d ne y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Třetí medaili pro Českou republiku vybojoval na olympijských hrách střelec Martin Tenk. Bodrý Moravák, který sice soutěží za Rapid Plzeň, ale žije s manželkou a šestiletým synem v Ostravě, obsadil třetí místo ve střelbě libovolnou pistolí. "Snažil jsem se jen dělat svoji práci," nastínil svoji taktiku, a z jeho slov byl patrný ostravský přízvuk. Olympijská medaile je druhým velkým úspěchem jeho kariéry, vloni se stal ve stejné disciplíně mistrem Evropy.

Střelci jsou v českém olympijském týmu považováni za jistotu, říká se o nich, že pokaždé přivezou aspoň jednu medaili. Jenže k této pověsti pomohli svému sportu puškaři, pistolí si naposledy vystřílel místo na stupních vítězů v Mnichově 1972 stříbrný Ladislav Falta.

Ve stejném roce se v Ostravě narodil Martin Tenk a otec jej dokormidloval ke sportu, jakému se sám věnoval. Dnes už z něj má profesionála, který je zaměstnancem odboru sportovní přípravy ministerstva vnitra, závodí za policejní klub Rapid Plzeň, ale trénovat chodí dál na stařičkou střelnici v Ostravě. Tady začínal, a sem má blízko od rodiny.

"Než jsem přestoupil do Plzně, prošel jsem různá zaměstnání. Jsem vyučený zámečník, a po maturitě jsem pracoval ve Vítkovicích," vzpomíná. Živil se též prodáváním automobilů a dokonce i zbraní. "Stál jsem za pultem a prodával, nic zvláštního. Ačkoliv sám střílím, zbraně nejsou mým koníčkem a moc jim nerozumím. Často jsem se musel na něco vyptávat kolegů," přiznává.

Své profesi nedělá dobrou reklamu ani u hracích automatů, kde si občas rozdá s některým kolegou ve střílení. "Jsem moc pomalý, všechno prohraju," přiznává. Rozvážně si počítá i na střelnici, většinu ran pálí jako poslední až po důkladném zaměření.

Dvě zbraně zná dokonale, a to jsou jeho soutěžní pistole. Vzduchová, s níž se mu na olympiádě v Sydney moc nedařilo, a pak ta bronzová, která svými parametry spadá do kategorie libovolná pistole. "Už od roku 1993 mám jednu a nikdy jí neměním. Trochu jsem ji upravil pažbu, ale jinak jsem na ní nic neměnil. Pravidla to sice dovolují, ale já jí mám skoro jako z fabriky."

Jednou chtěl vyzkoušet jinou značku, ale soutež mu nevyšla, a tak se vrátil k té osvědčené, poseté pečetěmi z mnoha soutěží. "Známky nesundavám, je z nich vidět, co už jsem všechno prošel," říká muž, který střílel v olympijském finále podruhé v životě, v Atlantě skončil sedmý. Po zisku medaile věří, že jej začnou brát i soupeři, kteří jsou vesměs o mnoho let starší. "Problém je však v tom, že kromě ruštiny žádný jiný jazyk neumím, a tak si s nimi moc nepopovídám," přiznává.

Dnes by však ruština stačila bohatě, v osmičlenném finále totiž střílel spolu s Tenkem kromě Itala s Číňanem také Bělorus, Bulhar, Uzbek, Rus a Kazach. "Když jsme si po závodě podávali ruce, jeden ze soupeřů mi řekl: To jsme to těm kapitalistům nandali!" prozradil Tenk.

Zde čtěte popis finálového závodu

Český střelec Martin Tenk (vrpavo) na stupních vítězůDalší z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz