Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká kampaň. Ale jinak Madrid zaostává

8 2005
Madrid - Plakáty, červené reklamní vlajky na každém kroku. Organizátoři kandidatury Madridu na pořádání olympijských her v roce 2012 připravili velkou kampaň. Samotné práce však zaostávají. Už se také ozvaly hlasy, že reálnější bude uspořádat hry až v roce 2016. Za velký handicap Madridu je považována hrozba terorismu.

Ani evropský šampionát v atletice o víkendu Španělům jako organizátorům moc dobrou vizitku nedal.

Bezpečnostní opatření na evropském atletickém šampionátu však s jejich sliby příliš nekorespondovala.

U vstupů do haly bylo jen pár bezpečnostních rámů a u vedlejších vchodů se ochranka dokonce obešla bez nich. Propašovat zbraň do haly - to by asi nebyl žádný problém. Zpravodaj ČTK se do zrekonstruovaného Paláce sportů dostal několikrát bez jakékoliv kontroly.

Organizace vůbec na třídenním šampionátu vázla. "Jsou to tataři, je to hrozně zorganizované, tady bych olympiádu nechtěl ani za nic," zlobil se vítěz sedmiboje Roman Šebrle. Chce určitě jet v roce 2008 do Pekingu, ale nevyloučil ani start na olympiádě o čtyři roky později. Ale Madridu by prý rozhodně svůj hlas nedal.

Časový program nebyl povedený, disciplíny často kolidovaly a na ploše vládl zmatek. "A to ani neumí pořádně anglicky," přidala se tyčkařka Pavla Hamáčková.

Olympijský stadion pro 75.000 diváků je z poloviny hotový a celkem prý už stojí sedmdesát procent sportovišť. Do konce roku 2007 to má být devadesát procent. Španělé berou kandidaturu vážně, ale už se také objevily hlasy, že reálnější bude uspořádat hry až v roce 2016.

Za velký handicap Madridu je považována hrozba terorismu. Baskická separatistická organizace ETA už několikrát dokázala, že její akce nelze brát na lehkou váhu. A v pátek si Španělé připomenou rok staré smrtící útoky na madridském vlakovém nádraží Atocha, za nimiž stála Al-Káida.

Organizátoři však tvrdí, že jsou schopni bezpečnost zajistit. "Vzpomeňte na výhružky na fotbale," připomínají hrozbu bombovým útokem, která předčasně ukončila ligový zápas mezi Realem Madrid a San Sebastianem. Tehdy zvládli rychlou a bezpečnou evakuací stadionu pro 70.000 diváků.

Dalším madridským problémem může být doprava. "Mně není jasné, jak to chtějí zorganizovat. Tady je kolaps úplně každý den," posteskla si Češka žijící ve španělské metropoli Markéta Duchoňová, která má s cestováním po Madridu bohaté zkušenosti.

I po krátké návštěvě Madridu je zřejmé, že si s olympijskou kandidaturou vzala velké sousto. Bookmakeři neřadí Madrid mezi favority, jimiž jsou především Paříž a Londýn. Ale rozhodující slovo řeknou až členové MOV 6. července v Singapuru.

Autor:


Další z rubriky

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz