Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká sláva pod grandiózním oltářem

20 2001
Praha - Skok na lyžích - jak fascinující objev! Sportovní svět před ním klesl ve dvacátých letech minulého století do kolen, jen co se člověk ve vzduchu přenesl přes padesát metrů. V Chamonix, na první zimní olympiádě, byl závod ve skoku "dosud největší událostí v dějinách lyžařství" a za čtyři roky ve Svatém Mořici? "Je to můstek mamutí!" píše zpravodaj Zimního sportu. Poprvé se tu objevuje tento pojem, dnes výhradně používaný u letů vzduchem.

"Činí dojem grandiózního oltáře, kde bude obětován jeden z největších divů lidské síly, pružnosti a odvahy - lyžařský skok delší 65 metrů!" Nádherné horské jitro, obzor růžoví za alpskými velikány. Od hotelů valí se proudy pěšího obecenstva a nepřehledná řada saní rozehrává symfonii rolniček.

Pod "oltář" se dostaví i jistý Rudolf Burkert. Skákat umí. "Ve vzduchu zlomí tělo v úžasný předklon, aby v bezvadném stylu dopadl." Kroužení rukama za letu k tomu. Tedy stylová vybroušenost, nic víc si tehdy nebylo možno představit. Ve sdruženém závodě skáče vůbec nejdál, 62,5 metru, ale následný běh mu vystačí na desáté místo. V závodě ve skoku prostém dosahuje délek 57,0 a 59,5 metru.

Bronzová medaile pro závodníka, který nepochází ze Skandinávie? Sportovní tisk to označuje za prvořadou senzaci. Trvalo 28 roků, než to dokáže další Středoevropan - Harry Glass z NDR v roce 1956 v Cortině získává bronz. A čeká se 40 let na další československou skokanskou medaili, pro zlato doskakuje v Grenoblu 1968 Jiří Raška.

Němec, Sudeťák, jako by se po válce nerad připomínal. Vždyť ani jeho jméno se v literatuře shodně neuvádí. Mnohdy se píše i Purkert. "Snad to bylo i ze snahy jeho jméno jaksi počeštit," říká znalec lyžařské historie Martin Bartoš z Vrchlabí. "Ale i sudetští Němci vyslovovali tohle jméno Purkert, vím to, moje babička byla Němka."

Burkert žil v tehdejším Polaun, dnes Polubný, a pracoval tam v Riedelově sklárně. "Ta zaměstnávala vynikající německé lyžaře jako skláře, zámečníky nebo šoféry," říká Bartoš. "A závodil za klub Windsbraut Polaun, Větrnou nevěstu z Polubného." Byl to zřejmě žertéř, s příjemnou, usměvavou tváří, dobře rostlý, svalnatý. Fotografie z Mořice jej zachycuje v náručí mondénní dámy, text pod snímkem tvrdí, že zrovna po polibku.

Svatbu si okrášlí po svém. Na stráni před kostelem v tehdejším Grunwaldu v Orlických horách, dnes Orlické Záhoří, si postavil sněhový můstek a skáče na něm už ve svatebním úboru s nevěstou v náručí. Co chcete - patřil k nejlepším skokanům tehdejší Evropy.

Burkert byl Němec vědomý si své národnosti. Na reprezentačním svetru, dokládá to soudobý snímek, nosil v Mořici pod československou vlajkou znak HDW, Hlavního svazu německých spolků pro zimní sporty. Sdružoval tehdy 15 500 Němců z Krkonoš, Jizerských hor a Šumavy. Němečtí lyžaři usilovali o samostatnost nejen jako svaz v Mezinárodní lyžařské federaci, ale také jako svébytná výprava na olympijských hrách. Nakonec se podřídili a na zimní olympiádě ve Svatém Mořici závodili za Československo. Jen si ponechali svůj znak s HDW a jedlí.

Ve dvacátých letech měli němečtí skokané nad českými značnou převahu. Ti "sice skáčí s vervou, mají délku, pracují dobře tělem, ale odrazí se sedlácky a dopadnou hřmotně". Dnes - ty chyby se nevytratily - se tomu říká předčasný odraz a doskok bez telemarku.

Tehdejší břitký analytik si všímá i toho, v čem skáčou Němci, jak jsou elegantní i v oblečení. Kdežto český vlasatý mládenec? Prý je také na můstku k vidění ve strakaté košili se šlemi a v manchestrových jezdeckých kalhotách s tlustými punčochami.

Oko rozhodčího už tehdy s uspokojením spočinulo na závodníkově stylu, na pohybové eleganci. Takže estétství, jež se prý nesrovnávalo s českým přístupem k životu.

"Je to příznačný slovanský rys povahový," odvažuje se usoudit Zimní sport. "Na jedné straně Krkonoš najdete čisťounké pruské domky, krásné jako klícky. To jste u Němců. Na druhé straně najdete chajdy na spadnutí, o čistotě nemluvím, v pestrém nepořádku - jen když to uživí. To jste u nás." Rudolf Burkert pocházel zřejmě z té klícky.


 

Autoři:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Zápas se Švédskem? To měl Hnilička zlost


Liberec Zvláštní olympiádu prožil liberecký hokejový brankář Milan Hnilička. Do Turína odjížděl jako druhý...

Švédové při oslavách porušili olympijská pravidla


Stockholm Švédští hokejisté při oslavách zlatých medailí porušili olympijská pravidla. Při triumfálním...

Prezident Novotné negratuloval. Zatím


Benátky nad Jizerou Je noc ze soboty na neděli, zimní svátek sportovců v Turíně končí. Na dívčím pokoji v olympijské...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz