Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čáslavská bojuje s rakovinou slinivky: Chci se jí postavit s kuráží

Věra Čáslavská při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES | foto:  Dan Materna, MAFRA

14 2015
Další těžkou zkoušku připravil život legendární gymnastce Věře Čáslavské. Sedminásobná olympijská vítězka trpí rakovinou slinivky břišní, ve čtvrtek nastoupila do nemocnice a hned následující den ji čeká náročná operace. "Snažím se do toho jít s kuráží," řekla 73letá sportovkyně.

Věra Čáslavská je sportovní hvězda. Z Tokia 1964 a Mexika 1968 má sedm zlatých olympijských medailí, čtyřikrát byla zvolena československou sportovkyní roku a v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa.

Zažila však i těžké chvíle. Postavila se proti okupaci Československa v roce 1968 a komunistický režim ji na dlouho odvrhl do ústraní. Po revoluci v roce 1989 se vrátila, ale záhy se sama stáhla. Zlomila ji rodinná tragédie.

Posledních šest let žila opět aktivně mezi svými přáteli, ale život jí připravil další ránu.

Vyšetření bolestí v břiše odhalilo rakovinný nádor. Tumor slinivky břišní.

Zlou zprávu se dozvěděla před třemi týdny, v pátek ji čeká operace, a pak další léčba. „Věřím lékařům a mám k nim obdiv. My sportovci jsme při každém úspěchu oslavovaní, oni denně odvádějí velké výkony a nikdo jim neaplauduje. Já si jejich práce nesmírně vážím,“ řekla Čáslavská.

Fotogalerie

Věří však i v jinou pomoc. „Když měl o revoluci vážnou nehodu herec Jan Potměšil, tak maminka dávala lidi dohromady, aby na něj mysleli a posílali mu tak pozitivní energii,“ vzpomíná Radka, dcera Věry Čáslavské. „Teď se v těžké situaci ocitla ona, a tak bychom chtěli poprosit lidi, kteří ji mají rádi, aby se za ni třeba pomodlili.“

Známé byly SMS zprávy, které před olympijskými závody v Londýně 2012 poslala Barboře Špotákové, Davidu Svobodovi a Jaroslavu Kulhavému. Všichni tři slavili zlato. „Jsou to nepochopitelné věci, ale já věřím, že na tom může něco být,“ říká Věra Čáslavská.

Bývalá poradkyně prezidenta Václava Havla a předsedkyně československého i českého olympijského výboru dobře ví, že teď ji čeká asi nejtěžší boj. Jde však do něj s odhodláním. „V posledním úseku svého života jsem spokojená. Už netáhnu žádné břemeno toho, že bych musela někomu něco dokazovat. Je mi dobře na zemi vezdejší, jsem ráda se svými dětmi, kamarády a ráda bych s nimi ještě pobyla,“ říkala ráno po cestě do nemocnice. „Musím situaci respektovat, ale chci se jí postavit s kuráží!“

I v těžké chvíli myslí na druhé: „Možná se nedá zvítězit, ale pokusím se tu rakovinku poslat do pozadí. Musím to udělat i pro všechny lidi, kteří jsou ve stejné situaci. Každý krůček, který udělám, dá sílu všem ostatním.“

Autor:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...Najdete na iDNES.cz