Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Návrat po 64 letech. Bude mi platit jízdenka? ptá se zlatá gymnastka

Zlatá gymnastka z londýnských her v roce 1948 Věra Růžičková. | foto: ČTK

17 2012
Jako vzpomínku má pečlivě odloženou zlatou medaili, kužely ze sestavy družstev i účastnickou legitimaci. "Taky mi zůstala průkazka na dopravu. Ale nevím, jestli bych to mohla zkusit," rozesměje se Věra Růžičková. Členka zlatého družstva gymnastek z roku 1948 se do olympijského Londýna vrátí po 64 letech.

V mezičase tam byla několikrát, v roce 1975 dokonce ve Velké Británii působila coby gymnastická trenérka. Londýnem se naposledy procházela před třemi týdny. Natáčela dokument o zlatém gymnastickém úspěchu na olympijských hrách.

Před 64 lety ji britská metropole uchvátila, byť  v ulicích nechyběly rozbořené domy coby pozůstatky války. Poprvé tehdy letěla letadlem, užasle koukala na typické londýnské autobusy, tzv. double-deckery.

Radost a bolest

Opět se podívala do tehdejší závodní haly. "Zvenku je stejná, ale uvnitř teď staví bazén," řekla. Na kolejích Svaté Heleny přivedla k údivu své průvodce, když hledala střechu, na níž se před lety s kamarádkami fotily. "Říkali mi: To bylo strašně nebezpečné, to jste nemohly udělat. Ale udělaly," rozesmála se.

Veselé zážitky jí však při vzpomínání často překryl smutek. A čtyřiaosmdesátileté vitální bývalé gymnastce se zachvěl hlas. "Velká radost a velká bolest," tak popisuje londýnské hry. Zlatá medaile gymnastického družstva totiž přinesla jeden z nejsmutnějších momentů české olympijské historie. 

Jedna z gymnastek, Eliška Misáková v průběhu her onemocněla dětskou obrnou, právě Růžičková jako nejmladší členka týmu ji nahradila. "Bylo to obtížné," netají. "Jako družstvo jsme si řekly, že budeme bojovat o vítězství, a když vyhrajeme, také Eliška vyhraje. Nám se to podařilo, ale ona bohužel zemřela."

Když před třemi týdny procházela olympijským areálem, dýchla na ni atmosféra sportovního svátku. "Ještě to bylo staveniště. Teď už to bude určitě krásný," představuje si Věra Růžičková.

Za pár dnů, po 64 letech vpluje opět do olympijské atmosféry. Z tribuny olympijského stadionu coby čestný host na pozvání Českého olympijského výboru zhlédne slavnostní zahájení. Zajde na gymnastiku, plavání i do tenisového Wimbledonu. Užít si olympiádu.

Autor:
Grafton Recruitment Praha
VÝROBNÍ OPERÁTOR ve ZLÍNĚ

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 21 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze