Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veselá lyžařka chce na boulích do finále

5 2002
Salt Lake City - Stále v dobré náladě je lyžařská akrobatka Nikola Sudová. V Salt Lake City se devatenáctiletá, jen jedenapadesát kilogramů vážící reprezentantka směje už od snídaně a nálada jí vydrží až do večera. "Dvakrát jsem spadla na tlamu," komentuje pády při tréninku, které náhodným divákům braly dech. To, co by jiného rozladilo, je pro ni historka k popukání. Když ji řidič přes všechny protesty místo do "boulařského" areálu odvezl na biatlon, na druhou stranu od Salt Lake City. I příjezd do olympijské vesnice. "Sotva jsme si stačili hodit tašky za dveře, spustil alarm a hasiči nás vyhnali na mráz. Ale žádnou bombu nenašli," vypráví.

Nezlomilo ji ani to, že nedostala státní dotaci, přestože na ni za stříbrnou medaili z loňského mistrovství světa juniorů měla nárok. "Na svazu lyžařů se prý naše výsledky někde ztratily. Na olympiádě si musím schovat jednu kopii," zkouší černý humor. "Pro lyžařský svaz jako by akrobacie ani nebyla, všechno si platíme sami. Kdybychom chtěli absolvovat sezonu jako světová špička, přišlo by to tak na milion korun a na to nemáme," posteskne si její trenér Radek Herot.

Přitom Sudová se už mezi špičku dostává. Deváté místo ve Světovém poháru ve francouzském Tignes a šesté v předolympijské generálce v kanadském Blackcombu přinutilo
i nejlepší světové "boulařky" vzít na vědomí, že jim vyrostla soupeřka v zemi, kde tenhle sport nemá skoro žádné podmínky.
 
Zatímco jiné závodnice opečovává celý tým, jí musí na všechno stačit jediný člověk. "Při Světovém poháru jsem řidič, kuchař, masér, manažer... Stavím můstky, měřím časy, točím
jízdu kamerou, takže většinou vidím, jak Nikola jela, až doma u videa," popisuje svou roli Herot.

Do Salt Lake City chtěl původně jet jako závodník, ale stíhat všechno už nešlo. Loni v zimě to vzdal a všechno podřídil přípravě Sudové. O olympijský start tak přišel už podruhé.

"Chystal jsem se už do Nagana, splnil jsem limit, ale pak jsem si zlomil dva obratle. Prorokovali mi, že už nikdy nebudu závodit, ale já měl po tom úrazu ještě lepší výsledky," připomíná své vítězství v Evropském poháru.

V pětadvaceti letech je asi nejmladším trenérem mezi akrobaty. "Však jsem si také doma od různých 'expertů' vyslechl, že na to nemám. Ještě teď si někdo určitě říká, že ty letošní výsledky jsou jen náhoda," reptá Herot. Ale jeho svěřenkyně, která s ním jezdí po světě už od patnácti let, si ho jako kouče "vydupala".

Trenér pro ni na oplátku nešetří chválou. "Techniku jízdy i obtížnost skoků má už jako ty nejlepší. Zatím zaostává v rychlosti, ale ta přichází až s věkem," vysvětluje Herot, že "boulařky" dozrávají až po pětadvaceti. Sudová je mezi nimi na olympiádě druhá nejmladší.

Před čtyřmi lety v Naganu se nadechla olympijské atmosféry jako členka mezinárodního kempu mládeže. V sobotu se chce v Salt Lake City dostat do dvanáctičlenného finále.

Autor:


Další z rubriky

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz