Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veslaři se hrozí. Atény budou drsné

12 2004
Praha - Vstávání ve tři hodiny ráno, rozbouřené vlny, vichr dosahující rychlosti sto kilometrů za hodinu, zkrácené tratě. I to může být krizový scénář olympijského závodu veslařů. "I na lecjakém přeboru jsou podmínky asi lepší," obává skifařka Miroslava Knapková. Česká výprava se připravuje na řadu nástrah.

Veslařský olympijský seznam čítá deset jmen. Na páté Hry se chystá skifař Chalupa, ale i ostatní mají velké sny.

"Věřím, že se na krásném kanálu Schinias předvedou i další," prohlásil šéf českého svazu Jiří Kejval.

Kontinentální kvalifikace se koná 13. až 16. června v Curychu.

Třebaže si ambice dělá řada veslařů, protlačit se nominačním sítem nebude jednoduché. To dobře ví i ústřední reprezentační kouč. "Z milánského mistrovství světa byla cesta asi schůdnější," potvrdil trenér Přemysl Panuška.

V každém případě čekají české veslaře extrémně těžké podmínky. Při loňském mistrovství světa se na olympijském kanále utopily dvě posádky. Celý týden foukalo, vítr dosahoval až 90 kilometrové rychlosti. Na okolních kopcích stojí elektrárny. Areál je krásný, avšak více by seděl spíše jachtařům.

Funkcionáři z českého svazu nechtějí přípravu podcenit. Proto vypracovali i zvláštní projekt. "Nakoupili jsme materiál na odolnější konstrukci lodí. Navíc budou oddělené vzduchovými komorami, aby se nepotopily. Pracujeme i na utěsnění, aby vlny netekly do lodí. A budeme se připravovat i v podobně náročných podmínkách," objasnil plán Panuška.

Kvůli klimatickým podmínkám se zřejmě začne závodit už v šest hodin ráno. Pokud by veslaři  bydleli v olympijské vesnici, museli by vstávat ve tři. "To je morbidní. Před sedmou hodinou se mnou nikdo nehne," usmál se zkušený matador Václav Chalupa. Trvá mu déle, než se rozhýbe. Uspořit čas by mělo azylové bydlení, které si vedení svazu vyhlédlo jen čtyři kilometry od kanálu. "V pohodlných pokojích se vyspí osm lidí, ve skromnějších podmínkách i víc," prohlásil generální sekretář českého svazu Miroslav Vašek.

Drsné podmínky zřejmě umocní i velké teplo. Trenéři chystají na kempy a soustředění speciální vesty. "Horko mi moc nevadí. Kolikrát, když nefouká, se pěkně zahřejeme i v Račicích, kde jsou kolem tratě pískovce. Největší chybou by bylo chodit například z klimatizovaného hotelu do horka a opačně. Je lepší být jen v teple, to si pak člověk zvykne," myslí si Chalupa.

NOMINOVANÍ VESLAŘI 
skif muži
Václav Chalupa
skif ženy
Miroslava Knapková
dvojskif
Ondřej Synek
Milan Doleček
dvojka bez korm.
Petr Imre
Adam Michálek
čtyřka párová
David Jirka
Jakub Hanák
David Kopřiva
Tomáš Karas
Napětí roste, vrchol sezony se blíží, zbývá 94 dnů. "Myslím na to celý rok, ale opravdová nervozita na mě asi dolehne, až přijedu do Řecka," předpokládá Knapková, která vykročila do sezony parádním třetím místem na Světovém poháru v Poznani.

Do nominačního závodu v Lucernu se pojede na konci května ještě další Světový pohár v Mnichově. Po náročné zimní přípravě se na něj chystá kompletní česká špička. Do olympijského klání už příliš velkých závodu nezbývá.

"Jasně, každý se bude chtít připravit co nejlépe. Přesto si myslím, že v drsných aténských podmínkách bude řada zklamaných favoritů a několik překvapivých a šťastných hrdinů. Možná je to při olympijském závodu škoda, ale každý bude mít podmínky stejné. Kdo se líp připravený, uspěje," dodal starou pravdu před pátým olympijským výjezdem Chalupa.

Autor:


Další z rubriky

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...Najdete na iDNES.cz