Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Veslařskou naději pro Atény řídí ruský kouč

2 2003
Milán - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Za pouhých šest minut a patnáct vteřin se v neděli nečekaně vyloupla největší naděje českého veslování pro olympiádu v Aténách. Právě tak dlouho trvalo stříbrné párové čtyřce projet dvoukilometrovou trať na světovém šampionátu v Miláně. Rychlejší byli jen Němci, letití vládci disciplíny, již si lze velmi zjednodušeně představit jako čtyři skifaře Chalupy na jedné palubě.

Jak je však sladit, aby loď hladce klouzala po vodě pro světovou medaili namísto cukání z ostrých temp čtyř dlouhánů? To ví nejlépe ruský trenér Sergej Krutjakov.

"Dost se zabýváme technikou veslování a daří se nám ji zlepšovat," vypráví Rus zásadně v množném čísle, neboť posádku sestavil společně s českým koučem Rudolfem Kopřivou z deseti mužů. Měli šťastnou ruku: David Jirka, Jakub Hanák, Petr Vitásek a David Kopřiva přemohli i Rusy...

Jak se jeden z tamních reprezentačních koučů dostal k Čechům, to je smutný příběh. Nebyl najat pro své zkušenosti. Přišel do Česka, aby byl blíž rodině. Ta díky Červenému kříži přesídlila do Německa, kde se léčí koučův syn z těžké nemoci.

Jenže Krutjakov s nimi nesměl, a tak přijal před třemi lety práci na veslařské dráze v Račicích. Jako pomocná síla. Až později se začal věnovat veslařům - juniorkám, pak krátce Chalupovi a letos dotáhl párovou čtyřku senzačně ke světovému stříbru.

"Jeho lodi měly vždy lepší výsledky, než se čekalo," vybavuje si šéftrenér Přemysl Panuška. Krutjakov výsledky oslňuje, přesto s ním jsou "potíže". Pro každou cestu po Evropě potřebuje jako Rus víza.

"Vždy se třeseme, jestli je dostane," přiznává Panuška. Závodníci mají ke kouči jedinou výhradu: "Nechce nám za žádnou cenu prozradit ani jedno ruské sprosté slovo," žertují čahouni.

Pohodu v týmu prý udržuje pozoruhodný recept: nejsou rozděleni do skupinek, na cestách se dvojice v hotelových pokojích střídají. "Abychom si nelezli na nervy," říká háček Kopřiva, autor nápadu.

On je mozkem lodi. "Intelektuál," říká o něm kouč Krutjakov. Jak vidí ostatní? "Vitásek je pesimista, Hanák pohodář, Jirka tahoun."

"A taky nástupce Chalupy z Jindřichova Hradce, na tamní diskotéce už známější," přidá na Jirku k dobru Jakub Hanák, palubní mluvčí i bažant.

"Musím mýt loď, ale to je dobře. Kluci jsou nezodpovědní, stačí tak na to, aby nosili vesla," vtipkuje Hanák.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze