Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skifaři Synek i Topinková Knapková postoupili do olympijského semifinále

Skifař Ondřej Synek ve čtvrtfinálové olympijské jízdě. (9. srpna 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

9 2016
Sice podlehli svým novozélandským rivalům, do čtvrtečních semifinálových jízd olympijské regaty v Riu však Ondřej Synek i Miroslava Topinková Knapková proklouzli bez potíží. Oba čeští skifaři shodně obsadili ve čtvrtfinále druhá místa. Další české posádky už bojovaly o finále, ale neuspěly.

Synka pokořil obhájce zlata z Londýna Mahé Drysdale, Topinkovou Knapkovou předjela Emma Twiggová.

Synek se už ve čtvrtfinále utkal se svým dlouholetým sokem. Oba si však uvědomovali, že jejich hlavní souboj má přijít až ve finále. V první polovině byl v čele český veslař, který v předešlých třech letech ovládl mistrovství světa, poté jej Drysdale předstihl.

Fotogalerie

Přibližně na metě 1 300 metrů Novozélanďan tradičně zrychlil a do cíle dojel s náskokem čtyř sekund před Synkem. Svěřenec trenéra Milana Dolečka staršího však viditelně šetřil síly a v poklidu dokončil svoji druhou jízdu na olympiádě.

„Konečně jsem si trochu spravil náladu po třech dnech veslování na trenažéru,“ zaradoval se Synek a připomněl tak patálie s větrem, které závody do dnešního dne ovlivňovaly. Tentokrát už byly podmínky lepší. „Už dopředu jsme tušili, jak to dopadne. Drysdale žádný závod nevypustí, zatímco já jsem nechtěl mrhat silami a pošetřil jsem,“ objasnil Synek.

Podobně v klidu projela cílem i Topinková Knapková, obhajující v Brazílii zlatou medaili z předešlých her. Obě favoritky se brzy odpoutaly od dalších závodnic a bezpečně jistily postup do semifinále. Světová šampionka z roku 2014 nakonec českou veslařku porazila o pět sekund.

Rozhovor s Topinkovou Knapkovou

„Snažila jsem se jí držet, ale když jsem viděla, že trochu ztrácím, tak jsem se začala soustředit spíš na svou techniku, abych to měla pod kontrolou a nedělala zbytečné chyby,“ uvedla Topinková Knapková. „Moc jsem teď netrénovala, takže jsem taková nerozdýchaná, ale snad to bude příště lepší.“

Další české posádky už usilovaly o postup do finále, jenže semifinálové jízdy jim nevyšly - shodně v nich obsadily poslední šestou příčku. Dvojku bez kormidelníka Lukáš Helešic, Jakub Podrazi, dvojskif žen ve složení Lenka Antošová, Kristýna Fleissnerová i čtyřku bez kormidelníka lehkých vah (Miroslav Vraštil, Ondřej Vetešník, Jiří Kopáč a Jan Vetešník) tak čeká finále B a boj o umístění na sedmé až dvanácté příčce.

Veslování v Riu - výsledky

Jízdy s českou účastí:

Muži
Skif - 2. čtvrtfinále:
1. Drysdale (N. Zél.) 6:46,51, 2. Synek (ČR) 6:50,51 - postoupil do semifinále.

Dvojka bez korm. - 2. semifinále: 1. Bond, Murray (N. Zél.) 6:23,36, ...6. Helešic, Podrazil (ČR) 6:32,85 - pojedou finále B.

Čtyřka bez korm. lehkých vah - 2. semifinále: 1. Švýcarsko 6:17,85, ...6. ČR (Kopáč, J. Vetešník, O. Vetešník, Vraštil) 6:33,43 - pojedou finále B.

Ženy
Skif - 1. čtvrtfinále:
1. Twiggová (N. Zél.) 7:31,79, 2. Topinková Knapková (ČR) 7:37,04 - postoupila do semifinále.

Dvojskif - 2. semifinále: 1. Madajová, Fularczyková-Kozlowská (Pol.) 6:50,63, ...6. L. Antošová, Fleissnerová (ČR) 7:03,79 - pojedou finále B.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze