Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veterán Jekimov vyhrál jízdu proti času

30 2000
S y d n e y - Nečekané rozuzlení měl mužský závod v jízdě proti chronometru. Ten měl jané favority v osobách Němce Ullricha a jeho rivala Američana Armstronga. Nakonec se však radoval ten třetí vzadu, se kterým se nepočítalo. Rus Jekimov využil výhodného vylosování a nechal za sebou druhého Ullricha i třetího Armstronga. Český cyklista Tomáš Konečný zajel 28. čas.

Na start 46,8 kilomtru dlouhé trati se postavilo 38 jezdců z 28 zemí. Stejně jako ženy rozdělili organizátoři jezdce do tří skupin a hned v té první nasadil čtyřiatřicetiletý Jekimov laťku tak vysoko, že ji nikdo nedokázal překonat. Dokázal perfektně využít toho, že mu foukal výhodnější vítr, než jeho soupeřům z dalších skupin.

Na prvním mezičase (15,6 km) měl pozdější vítěz na Armstronga náskok jediné sekundy, Ullrich zaostával o tři, ale čtvrtý Nor Thor Hushovd už měl odstup 13 sekund, stříbrný z minulých olympijských her Abraham Olano ze Španělska ztrácel o další sekudu více.

Zatímco v úvodu závodu bylo na okruhu bezvětří, favoritům ze třetí skupiny začal nepříjemně foukat boční vítr, což hrálo do not Jekimovovi, který netrpělivě čekal v cíli, jak to vše dopadne. Po dvou třetinách trati se za něj posunul Ullrich, pomalejší o šest sekund, Armstrong byl zpět za lídrem o osm a dál figuroval v průběžném pořadí Olano s odstupem již 29 sekund a z boje o medaile vypadával.

Ullrich dokázal tempo vystupňovat a na mezičase osm kilometrů před cílem se dostal dokonce o pět sekund před Jekimova, ale na druhou olympijskou zlatou ani takové vzepjetí sil nestačilo. Zatímco Jekimov vysoké tempo dokázal udržet až do posledních desítek metrů, Ullrich nevydržel a musel se spokojit se stříbrem.

Jekimov obohatil svou sbírku medailí již o druhou z nejcennějšího kovu. Tu první získal ve stíhacím závodu družstev v Soulu 1988, kde reprezentoval bývalý Sovětský svaz. Tuto disciplínu nahradila v programu olympiád právě individuální časovka.

Osmadvacáté místo konečného bylo posledím výsledkem české výpravy v Sydney, kde se o zářivých chvilkách rozhodně nedalo hovořit. "Jsem spokojen s tím, jak se kluci rvali, ale výsledky nejsou nic moc," připustil trenér Svatopluk Buchta.

Nejlepším výsledkem je nakonec čas Konečného, který původně jet neměl a šanci dostal až při dopingovém nálezu u Hrušky. "Mým cílem bylo nedojet poslední," zavtipkoval v cíli. "Ale vážně - jsem se svým výkonem spokojen. Nejsem žádný časovkář a jen tak se mi asi nepodaří jet v závodě s takovými borci. Jsem za tuhle šanci rád," uvedl Konečný, který skončil jen dvě vteřiny za Kazachem Vinokurovem, druhým z klasického olympijského závodu. Za sebou nechal například protřelého profesionála Zuelleho, který už vyhrál Tour de France.

Výsledky - časovka mužů (46,8 km): 1. Jekimov (Rus.) 57:40 min. (průměr 48,69 km/hod.), 2. Ullrich (Něm.) -8, 3. Armstrong (USA) -34, 4. Olano (Šp.) -51, 5.
L. Jalabert (Fr.) -1:04, 6. Tětěrjuk (Kaz.) -1:12, 7. Hushovd (Nor.) -1:20, 8. S. Gonzalez (Šp.) -1:23, ... 28. Konečný (ČR) - 3:56.

Ruský veterán Vjačeslav Jekimov překvapivě vyhrál cyklistický závod v časovce

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Uzdravená lyžařka se vrací na svahy


Z á h ř e b Chorvatská sjezdařka Janica Kosteličová, která loni utrpěla vážné zranění pravého kolena, je...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...Najdete na iDNES.cz