Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Veterán létal i s jednou lyží

9 2006
Praha - Pořád chumelilo. Jako by to sněžení na olympiádě ve Svatém Mořici 1948 nemělo přestat. V tom velkém nečasu se z můstku dolů pouštěl skokan na lyžích Miloslav Bělonožník, na modrém svetru československý státní znak. "Sněžilo fest. Odrazil jsem se a už jen mhouřil oči. Skákal jsem skoro naslepo," vzpomíná.

Po prvním kole byl devátý, druhý pokus zkazil. Nepomohl ani přívěsek pro štěstí ukrytý v kapsičce.

Výsledek: šestnácté místo.

Od toho zimomřivého dne uplynulo víc než půl století, Miloslavu Bělonožníkovi je dnes 87 let. Je nejstarším žijícím českým účastníkem zimní olympiády.

Ale nehádali byste to. Když stoupá v nenápadném libereckém činžáku po schodech ke svému bytu, pohybuje se jak mrštný junák.

Jak začne vyprávět, vybavuje si dávno zapadlé podrobnosti. Třeba jak ve Svatém Mořici fandili s kamarády hokejovým reprezentantům proti Kanadě. "Kanaďan praštil našeho do hlavy, ale na trestnou šel Čech. Jak my křičeli!"

Nebo kterak na hotelu učili italského číšníka českým slovíčkům. Ruský host se pak hodně divil, když mu snědý chlapík v předepsaném stejnokroji řekl: "Uhni, bejku."

Legrace si užili dost. Jeho partu tenkrát oslovili bobisté: Nemohli byste nám dělat při tréninku závaží? Proč by ne.

Sedl si doprostřed bobu a svištěli si to dolů ostošest. Brzy na to však přišli trenéři a skokané dostali za vyučenou. "Jste tu kvůli skákání, ne kvůli takovým šaškárnám."

Na olympiádu ve Svatém Mořici vzpomíná moc rád, přestože tam zrovna nepředvedl své nejslavnější výkony.

Jeden z těch proslulejších mu vyšel na oberstdorfském mamutím můstku v roce 1955. To jako první Čech přeskočil sto metrů! Jen o pár měsíců později se stala jiná pozoruhodná věc. Při odrazu se mu ve Štrbském Plese odepnulo vázání a on letěl vzduchem jen na jedné lyži.

Během těch bláznivých vteřin koumal, jak to udělá při dopadu. "Nakonec jsem provedl to nejhorší a pěkně si natloukl."

Když skončil s kariérou, stal se z něj trenér a funkcionář, dokonce šéf mezinárodní subkomise pro stavbu můstků. Naposledy si zaplachtil vzduchem v 75 letech, doskočil na 24 metrů.

Občas si zavzpomíná. Doma v obýváku má hotovou výstavku plnou trofejí. Když je sleduje, povzdechne si. "Bejvávalo."

Ale jinak na smutnění moc není. Už se těší na olympijské klání, až to rozbalí jeho následovník Jakub Janda.

"Jak dopadne? Víte, skok na lyžích je záhadná věc. Záleží na velké spoustě věcí. Jistě, musíte to umět. Ale taky je třeba mít štěstí. Janda může být první i desátý. Určitě mu budu fandit," říká Jandův předchůdce.

Miloslav Bělonožník, který na lyžích jako první Čech přeskočil hranici 100 m, s pohárem pro mistra republiky ve skocích na lyžích z roku 1948.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze