Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

VIDEO: Futuristický symbol olympiády připomíná lidskou DNA

2 2012
Londýn (od zpravodaje iDNES.cz) - Symbolem londýnské olympiády není slavný Big Ben, hrad Tower ani monumentální kolo London Eye. Olympijské hry v britské metropoli si budou lidé pamatovat podle Orbitu, futuristické věže, která vyrostla bezprostředně vedle hlavního olympijského stadionu.

"Chtěli jsme v Londýně zanechat stopu, kterou nikdo nesmaže," říká Ian Louden ze společnosti ArcelorMittal, která věž postavila. "Možná že se někomu nebude Orbit líbit, ale vzpomeňme si, jak lidé zpočátku nenáviděli Eiffelovu věž a dnes se na ni jezdí dívat turisté z celého světa."

Věž je 114,5 metru vysoká a stala se nejvyšší statickou stavbou ve Velké Británii. Je vyšší než Big Ben nebo Nelsonův památník. Jen vyhlídkové kabiny London Eye se při stoupání dostanou výš.

Fotogalerie

Stavbu financoval ocelový magnát Lakshmi Mittal a není tak náhoda, že je téměř celá z oceli. Stála ho téměř 20 miliónů liber (v přepočtu 600 miliónů korun). Třemi milióny liber přispěla Agentura pro rozvoj Londýna.

Vnější podobu stavby vymyslel slavný sochař Anish Kapoor, držitel prestižního Turnerova ocenění. O detailech se radil s architektem Cecilem Balmondem, který navrhl televizní věž CCTV Tower v Pekingu.

"Stavba má dvě vyhlídková patra s restaurací," pokračuje Ian Louden. "Během jednoho dne ji může navštívit pět tisíc lidí. Dva výtahy pojmou až 500 lidí za hodinu, a kdo není pohodlný, může vystoupat nahoru po spirálovitém schodišti, které má 455 schodů. A věřte, pohled z Orbitu je tou nejkrásnější vyhlídkou v Londýně."

Nepravidelná stavba připomíná svým futuristickým exteriérem šroubovici lidské DNA. Složité útvary na trupu stavby symbolizují olympijské kruhy, i když jich není pět, ale sedm. Z každé strany přitom Orbit vypadá úplně jinak, přesně jak to zamýšlel jeho autor Anish Kapoor, který věž koncipoval podobně asymetricky jako své neobvyklé sochy.

Najdete na iDNES.czmobilní verze