Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Via Italia! Neztraťte se v kruzích

9 2006
Turín - Jak se dostat na olympijské hry a pohybovat se po sportovištích? Čtěte náš malý bedekr s radami z českého konzulátu. Ke vstupu do země stačí občanský průkaz. Letiště Sandro Pertini leží asi 16 km od Turína, do centra jezdí odtud vlak i autobusy. Taxík stojí okolo 30 eur. Přistává se i v Miláně, to je asi 130 km, autobus vás vezme do Turína za 16 eur.

Pojedete-li autem, mimo obydlená centra zapněte potkávací světla. Parkujte jen na místech označených bílou čárou. V případě nouze je autopomoc na telefonním čísle 116.

Doprava

Vsaďte na olympijskou dopravu. Majitelé vstupenek mají zdarma autobusy i vlak do Bardonecchie.

Vyráží z nádraží Porta Nuova směr Oulx a Bardonecchia. Z Lingotta jede do Pinerola. Má kapacitu 1500 míst a jezdí každou půlhodinu od pěti ráno do jedné po půlnoci.

Horská hromadná doprava, tzv. dorsale, zajišťuje už od 27. ledna dopravu mezi horskými středisky 24 hodin denně v desetiminutových intervalech, v noci po 45 minutách.

V Turíně jezdí metro, většina sportovišť leží na jihu města. Vyznačeno bude 60 km olympic lines pro akreditované vozy a 15 km transport lines.

Bude tu také 11 záchytných parkovišť pro automobily. Pokud byste se vydali po dálnici, pod horami vás stejně zastaví a nahoru nepustí. Poslední odbočka je sjezd A32 do Oulx. Tam si můžete rezervovat parkovací místo na www.gtt.to.it.

Bydlení

Bude obtížné sehnat pokoj přímo v místě? Italští hoteliéři ještě v lednu nabízeli na internetu volné kapacity v olympijském kraji. Levnější bydlení hledejte na www.jumbograndieventi.it.

Pozor, ve většině uzavřených místností přístupných veřejnosti platí zákaz kouření.
Další tipy Italů: Sestriere je nejdražší místo. Do Sauze d’Oulx jezdí hodně Angličanů. Cesana-San Sicario je nejmenším střediskem. V Pragelatu najdete běžecký ráj a v Claviére možná stopy Hannibalových slonů.

Sjezdovky jsou všude. Část olympiády se odehraje pár kilometrů za hranicemi - český olympijský dům leží v hotelu Vauban na avenue du général de Gaulle ve francouzském Brianconu, cílovém městě loňské Tour de France. Až sem dosáhne i olympijská doprava.

Vstupenky

Podle pořadatelů zbývalo ještě dva týdny před zahájením zhruba 25 % vstupenek. Nejlepší přehled podají webové stránky www.torino2006.org. V Česku prodávaly vstupenky CK Slantour a Pinocchio. Šance získat lístek na místě je jistě větší na "venkovní" sporty než halové.

Ptejte se po pobočkách Ufficio di Accoglienza, Telecomu Italia, Banca San Paolo nebo Ticket One. Na slavnostní medailové ceremoniály na turínské Piazza Castello můžete zdarma, ale s lístkem od městského úřadu. Vejde se tam asi 9000 lidí. Každý večer tu budou koncerty, například 11. února Andrea Bocelli nebo 23. února Lou Reed a Avril Lavigne.

Informační kanceláře

O fanouškovských ambasádách, které už pravidelně pomáhají na fotbalových šampionátech, Český olympijský výbor neví. "Jako by tu ani olympiáda neměla být," říkal po prvních dnech v Itálii šéf české mise František Dvořák.

Vezměte si mapy a průvodce z domova, v Turíně zkuste běžné turistické infopointy. Nejlepší bude Torino Atrium na Piazza Solferino, otevřený denně od 9.30 do 19.00. Pomůže jistě i Czech point v suterénu restaurace Vecchia Europa na Via Gorizia 144. V případě nouze volejte český konzulát v Miláně 00390229403007, anebo hledejte na www.montagnedoc. it.

Jídlo

I v nejlepších restauracích mají "lidová" jídla. Pár tipů. Předkrmy - salumi: Prosciutello crudo nebo Insaccati di cervo e cinghiale.

Prvním chodem bývají gnocchi, ghenefle nebo supa, polévky. Jako druhý chod selvaggina con polenta, funghi či cipolle ripiene. A nezapomeňte na moučník: fritelle di mele, la torta di castagna nebo focaccia di susa. Jen pro úplnost: platí se v eurech.

Na co si dát pozor

Sněhová kalamita postihla dějiště her dva týdny před vypuknutím sportovního programu. Ale mimořádně mrazivá ofenziva se nečeká. Spíš počítejte s tím, že zejména v Turíně, ale i v Bardonecchii může pršet.

Pokud se nedostanete na vybraný sport, nezoufejte, na televizi Raidue poběží 24 hodin olympijské zpravodajství, některé restaurace a bary dají jistě přednost Eurosportu.

Olympijská vesnice v Sestriere.Najdete na iDNES.czmobilní verze