Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Víceboji vládly rumunské gymnastky

21 2000
S y d n e y - Svou převahu nad zbytkem světa dokázaly rumunské sportovní gymnastky ve víceboji, kde obsadily všechna místa na stupních vítězů - zlato má Andrea Raducanová, stříbro Simona Amanarová a bronz Maria Olaruová. Jana Komrsková obsadila ve finále víceboje třicáté místo ziskem 36,618 bodu. Jen dvě místa před ní skončila největší favoritka Ruska Světlana Chorkinová, vítězka kvalifikace, která doplatila na pád při cvičení na bradlech.

Po závěrečném cvičení v prostných si 148 centimetrů vysokou Raducanovou vysadil na ramena trenér Octavian Belu a gymnastka devět dnů před sedmnáctými narozeninami sklízela ovace obecenstva. Využila nevyrovnaných výkonů soupeřek a za solidní cvičení bez hrubé chyby získala známku 38,893 bodu. Stala se první Rumunkou, která na olympiádě vyhrála víceboj od triumfu Nadii Comaneciové v roce 1976 v Montrealu.

Raducanová slavila vítězství předem, dokonce ani nemusela čekat na výsledky opakování  přeskoku. Ten absolvovaly včetně Komrskové gymnastky z prvních dvou rotací, protože kůň byl nastaven o pět centimetrů níž, než předepisují pravidla.

Zatímco Rumunky se radovaly, další zklamání vstřebávaly Rusky. Prohrály soutěž družstev a teď nezvládly víceboj. Ještě před začátkem se bez udání důvodu odhlásila Jelena Produnovová. Nejistým doskokem zahájila Chorkinová na přeskoku a její naděje, byť na bronzovou medaili, pohasla na bradlech. Stejně jako v soutěži družstev na svém nejoblíbenějším nářadí spadla.

Šanci rozbít rumunský trojblok na medailových pozicích měla Ukrajinka Karpenková, ale v závěrečných prostných vyšlápla a klesla na dvanácté místo. Se zraněným kolenem po pádu v přeskoku opustila halu SuperDome Britka Annika Reederová.

Komrsková sice vylepšila nepovedený úvodní přeskok a v opakovaném cvičení získala známku 9,506 bodu, jenomže vrátit pád z kladiny nemohla. Za toto cvičení dostala jen 8,675 bodu, skoro o bod méně než v kvalifikaci, což jí v konečném hodnocení stálo minimálně deset míst. Solidně zacvičila prostná i na bradlech.

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze