Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vídeňský rodák Steiner získal vzpěračské zlato pro Německo

Matthias Steiner - Německý vzpěrač Matthias Steiner. | foto: Reuters

19 2008
Rodák z rakouské metropole Vídně Matthias Steiner dnes získal první vzpěračskou medaili na olympijských hrách pro Německo od roku 1992. V nejtěžší hmotnostní kategorii nad 105 kg odsunul o jediný kilogram na stříbrnou pozici ruského favorita Jevgenije Čigiševa. Třetí skončil Lotyš Viktors Ščerbatihs.

Své zlato věnoval Steiner manželce Susann, jež zemřela loni při autonehodě.

Bitvu gigantů vyhrál 145 kg vážící Steiner díky osobnímu rekordu 461 kg. Po soutěži v trhu byl letošní vicemistr Evropy čtvrtý za 203 kg, své soupeře však předstihl v nadhozu, když posledním pokusem celé soutěže vzepřel 258 kg a zajistil si tak životní triumf.

Za týden šestadvacetiletý silák se představil už před čtyřmi lety v Aténách, kde skončil sedmý. To však ještě startoval za rodné Rakousko, a navíc v kategorii do 105 kg.

Pak se však nepohodl s národním svazem a odstěhoval se za svou manželkou do Německa. Letos dostal německé občanství, ale loni ztratil ženu, jež zemřela v červenci při autonehodě.

Svou zesnulou životní družku si Steiner připomněl i při vyhlášení vítězů, na nejvyšší stupeň vystoupil s její fotografií. "Je pořád se mnou. Myslel
jsem na ni celé hodiny před soutěží a stále byla u mě," uvedl vzpěrač, jenž byl u lůžka své manželky, když v nemocnici umírala na následky těžkých zranění.

"Nejsem pověrčivý, nevěřím ve vyšší síly, ale doufám, že mě viděla. Moc si to přeju," dodal juniorský mistr Evropy z Havířova 2002. Steiner reprezentuje Německo, ale na svou rodnou zem nezapomíná.

"Vyrostl jsem v Rakousku, takže samozřejmě část té země ve mně je. Ale ta poslední část je německé výroby," uvedl silák, jenž od her v Aténách zvýšil svou tělesnou váhu o 40 kilogramů.

Své triumfy ze Sydney a Atén se v Pekingu ani nepokusil obhájit "Íránský Herkules" Husejn Rezazadeh, jenž v červenci ukončil po zdravotních problémech kariéru.

Vzpěračským soutěžím v Pekingské univerzitě letectví a astronautiky dominovali domácí Číňané, kteří získali osm zlatých medailí z deseti
kategorií, v nichž startovali.

. Box

Muži - nad 105 kg:
1. Steiner (Něm.) 461 kg (203+258), 2. Čigišev (Rus.) 460 (210+250), 3. Ščerbatihs (Lot.) 448 (206+242), 4. Udašyn 442 (207+235), 5. Šymečko (oba Ukr.) 433 (201+232), 6. Šarífí (Írán) 420 (185+225), 7. Kleszcz (Pol.) 419 (185+234), 8. Velagic (Něm.) 417 (177+220).

Autoři: ,


Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...Najdete na iDNES.cz