Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Vedle. A zase vedle. Aneb biatlonistou na vlastní kůži

12 2014
Výsledky českých biatlonistů na olympiádě v Soči hltají v posledních dnech statisíce sportovních fanoušků, ačkoliv si tento sport sami nikdy nevyzkoušeli. Teď mají možnost - nabízí ji olympijský park v Praze na Letné. Reportér iDNES.cz proto vzal běžky a zkusil, jak to vypadá na biatlonové střelnici.

Trošku nahoru. A teď zase malinko dolů... Muška ne a ne zamířit na správný cíl. Hlaveň pušky se pohupuje v rytmu hlubokého oddechování - jen pořád ne a ne zacílit na terč.

Vždyť v televizi to vypadá tak jednoduše! Biatlonisté prostě přiběhnou na střelnici - bum, bum, bum, bum, bum - a kvapí dál. Často navíc bez jediné chyby. Za tím však jsou roky a roky tréninku.

"Střelba je opravdu hodně náročná. Když biatlonisté přijedou na střelnici ve velké skupině, jsou tam emoce a nervozita..." zdůraznil Matěj Dunka, který v olympijském parku na Letné působí jako sportovní garant pro běžecké lyžování a biatlon.

"Tak si to jdeme zkusit?" zeptal se a malá biatlonová ochutnávka začala.

NA TRATI. Reportér iDNES.cz při běžecké části biatlonu.

Běžecká část biatlonu...

TREFÍ SE? Reportér iDNES.cz zkouší,jak těžko se střílí na biatlonové střelnici...

...a střelecká. V tomto případě vleže.

Při střelbě vestoje zaujme alespoň přibližně správný postoj i laik. Zato vleže si člověk připadá jako rozvalená žába. Zkrátka je to něco jiného než na Matějské pouti ze vzduchovky. Pokyny přitom znějí jednoduše: "Levou rukou pušku podepírat, ukazováčkem pravé ruky natahovat."

Pušky na Letné jsou laserové - v případě trefy se na terči objeví červené světélko. Skutečné biatlonové zbraně jsou malorážky vážící 3,5 kilogramu, jejich hodnota se pohybuje kolem 70 tisíc korun a sportovci na ně musejí mít zbrojní průkaz.

Také střelnice vypadá na Letné trochu jinak. Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec, Gabriela Soukalová a spol. střílejí na vzdálenost padesáti metrů. Terče mají průměr 11,5 centimetru pro střelbu vestoje a 4,5 centimetru pro střelbu vleže. V pražském olympijském parku vzdálenost zkrátili na deset metrů, ale zase poměrově zmenšili terče.

"Tři, dva, jedna... Teď!" zazněl pokyn a malý redakční minisprint začal. Neměřil deset kilometrů jako opravdový biatlonový sprint mužů, ale jen dva kilometry.

Fotogalerie

Biatlonistou na vlastní kůži

Běžky někdy v životě zkoušel asi každý - na dobrý výsledek "stačí" mít fyzičku a techniku. Ale střelba? Když už biatlonový nováček zaujme postoj nebo leh, který odkoukal v televizi, ruce kvůli překotnému oddychování ne a ne uklidnit. Terče jsou navíc tak malinké!

Signalizace ukázala, že z deseti pokusů byly jen čtyři do černého. Tak bídný výsledek byl ovšem k vidění i na olympijských sprintech. Nechtěně tak na sebe upozornila Zanna Juskaneová z Lotyšska, která také šestkrát minula. To je však na této úrovni výjimka.

A čas? Chabých 13 minut a 45 vteřin, ze kterých značnou část zabrala právě střelba. A to se ještě nejela trestná kola... Pro srovnání - i nejslabší muži ve sprintu byli víc než dvakrát rychlejší (poslední Dias Kenešev zvládl deset kilometrů lehce přes půl hodiny).

Zkrátka tomu, kdo u televize kleje vždycky, když některý z českých reprezentantů netrefí terč a vypadne kvůli tomu z bojů o medaile, stačí i tahle čtvrthodinka. Příště už nadávat nebude.

Autor:


Další z rubriky

Lotyšským hokejistům hrozí kvůli dopingu diskvalifikace z turnaje v Soči

Lotyšští hokejisté brání svého gólmana Kristerse Gudlevskise. (19. února 2014)

Na olympijských hrách v Soči obsadili hokejisté Lotyšska historické osmé místo, nyní jim však kvůli...

Zkusila jsem lyže olympijské vítězky, chlubí se Křížová

SPOKOJENÁ. Česká lyžařka Klára Křížová v cíli superobřího slalomu v areálu Rosa...

Poprvé v sezoně dokázala bodovat ve třech závodech Světového poháru. A vzestup výkonnosti potvrdila...

Dopoval, aby uživil rodinu. A mnoho zkoušek Dürrův podvod neodhalilo

Rakouský běžec na lyžích Johannes Dürr během Tour de Ski 2014.

Bral jsem i vyšší dávky a dopingovými zkouškami jsem procházel, popisoval rakouský běžec na lyžích...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!Najdete na iDNES.cz