Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

VIDEO: Nejdelší lanovkou z vrcholu na vrchol. Z takového výhledu vás zamrazí

19 2010
Whistler (Od zvláštních zpravodajů iDNES.cz) - Máte strach z výšek? Pak zapomeňte na jízdu nejdelší lanovkou na světě. Takzvaná Peak 2 Peak Gondola v kanadském Whistleru nejenže spojuje vrcholy dvou hor, ale naskýtá se vám z ní až mrazivý pohled do hloubky téměř půl kilometru.

Je to úchvatný zážitek.

Během jedenáctiminutové jízdy překonáte lanovkou (gondolou) vzdálenost více než čtyř kilometrů mezi dvěma horskými vrcholy Whistler Mountain.

A když si ještě počkáte na jednu ze dvou stříbrných kabinek s proskleným dnem (ostatních 26 je červených), spatříte úžasnou scenérii zasněženého údolí přímo pod sebou. V hloubce 436 metrů - tedy čtyř a půl výšek newyorské Sochy svobody.

Peak 2 Peak - pohled dnem kabiny

Peak 2 Peak - pohled dnem kabiny

Pak už jen se zatajeným dechem přemýšlíte, co by se stalo, kdyby...

Oba vrcholy Whistler (Mountain´s Roundhouse Lodge) a Blackcomb (Mounain´s Rendezvous Restaurant) tak můžete navštívit, aniž byste museli sjet do údolí a další lanovkou se šplhat na druhý kopec.

Lanovky do vrcholů Whistler Mountain a na tamní sjezdovky začaly jezdit v roce 1967. V roce 1980 se tato přeprava dostala do soukromého vlastnictví, o 17 let později byl zaveden jednotný odbavovací systém. Denní pas dnes můžete využít na celý systém a zaplatíte za něj asi 42 kanadských dolarů (asi 730 korun).

Peak 2 Peak Peak 2 Peak

Peak 2 Peak

Jenže cestování tradiční sedačkovou nebo kabinovou lanovkou s přestupy pod začínalo být trošičku únavné nemluvě o nepříznivém dopadu na životní prostředí. Proto se začalo uvažovat, jak oba vrcholy propojit jednodušeji.

peak 2 peak

Délka: 4,4 km
Rychlost: 7,5 metru za sek.
Počet kabin: 28, z toho dvě s proskleným dnem. Do každé se vejde 28 cestujících (22 míst k sezení), na kabinu čekáte cca 49 sekund.

Nejvyšší bod: 436 metrů nad zemí.

Přepravní doba: cca 11 minut.
Kapacita: 2050 přepravených osob za hodinu (jedním směrem).

Oznámení o výstavbě hodně ovlivnilo také přání návštěvníků hor. 92 procent zimních a 86 procent letních by novou lanovku rádo využilo během své návštěvy alespoň jednou.

Projekt byl spuštěn v září 2005 a chopila se jej firma Intravest.  Páska se stříhala 21. května 2007 a od té doby Peak 2 Peak patří k nejvyhledávanějším turistickým atrakcím tohoto olympijského místa.

Tehdy také byla vyhlášena soutěž na pojmenování nové "gondoly". Práva však zřejmě nikdy nebyla prodána, neboť nakonec se vžilo ono pracovní pojmenování Peak to Peak.

Unikátní Peak 2 Peak musí mít samozřejmě také své bezpečnostní systémy. Kabiny jistí tři lana, která jsou zavěšena na čtyřech nosnících (dva na každém vrcholu).

Peak 2 Peak - schéma lanovky

Peak 2 Peak - schéma lanovky

Odolají nárazům větru až 80 kilometrů v hodině. Jsou poháněny elektromotory, ale v případě výpadku elektřiny jsou v záloze motory dieselové.

Vyřešeny jsou i krizové situace. V případě evakuace pomůže cestujícím z kabin poblíž terminálů tzv. Ski patrola. Ostatní kabiny jsou pak navedeny k nejbližším pilířům a poté se postupuje stejně.

Peak 2 Peak

Peak 2 PeakNajdete na iDNES.czmobilní verze