Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Se Sáblíkovou ve Vancouveru na atrakcích olympijského města

Martina Sáblíková ve Vancouveru - Rychlobruslařka Martina Sáblíková ve Vancouveru. | foto: www.sport-invest.cz

18 2009
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Prší. Už zase, čtvrtý den po sobě. Teplota je jen lehce nad nulou, od Pacifiku fouká ledový vítr. Přesto otužilí Kanaďané běhají po vancouverském Stanley Parku v kraťasech a tričkách.

"Brr, to bych zmrzla," otřepe se Martina Sáblíková. "Vyběhnout za takového počasí u nás, vypadáme jak exoti," přidává její kolegyně Andrea Jirků. "A když bruslíme na rybníku, to nejsme exoti?" reaguje Karolina Erbanová.

Původní reportáž z Vancouveru

Podívejte se, jak vypadá olympijská hala, a přečtěte si, jak rychlobruslařky vyrazily do centra Vancouveru

Teprve den po skončení světového šampionátu rychlobruslařky okukují olympijské město. Zdejší Stanley Park je třetím největším městským parkem na světě. Pobíhají tu kojoti i mývalové, do očí vás udeří indiánské totemy.

Karolina Erbanová, Andrea Jirků, Martina Sáblíková a kouč Petr Novák ve Vancouveru 

Park má jedinou vadu na kráse: v půli ho roztíná rychlostní silnice do Whistleru. Sáblíková posbírá u oceánu pár škeblí a z dáli obdivuje mrakodrapy Downtownu. "To panoráma je skvělé. A kdyby nebylo zataženo a byly v dáli vidět i hory, bylo by to ještě lepší."

Nedokáže si vzpomenout, kdy naposledy byla na prohlídce nějakého města. "Asi nikdy," usoudí. "Jen s našima jsme jezdili na hrady a zámky. Jednou jsme absolvovali tři za den, to mě teda nebavilo."

Ze Stanley Parku míří na opačný konec centra. Míjí místní troleje, kombinace trolejbusu a autobusu, nad jejichž čelními skly blikají nápisy "Go, Canucks, Go".

U oceánského zálivu se před Sáblíkovou zjeví GM Center hokejistů a hned vedle BC Place, obří hala s bílou nafukovací střechou, kde příští zimní hry začnou. "Když budou chtít, abych zase dělala vlajkonošku, klidně to vezmu. Mám to jen přes zátoku."

Martina Sáblíková ve Vancouveru

O půl kilometru dál totiž roste olympijská vesnice, jeřáby jsou v permanenci. "V Turíně mě štvalo, že jsme tam byli jen s hokejisty a krasobruslaři, ostatní bydleli v horách. Chtěla jsem vidět Björndalena, a nic," posteskne si Sáblíková.

Kolem profrčí vláček nadzemní rychlodráhy, ztratí se mezi mrakodrapy. "Vypadá jak berlínský S-Bahn," říká kouč Petr Novák. Město protínají tři linky, další se staví. Povede až k rychlobruslařské hale v Richmondu. "No vida, budeme jezdit na olympiádu metrem," nadchne Sáblíkovou. "I když radši ne, ještě tam něco chytnu."

Vancouver je podle některých studií na první příčce mezi městy, kde lidé chtějí nejvíce žít. Pacifik, hory, zeleň, parky, občas to vše zalité sluncem. Co si přát víc? "Mně se tu fakt líbí, lidi jsou přátelští. Vždycky jsem měla pro Kanadu slabost. Není tu takový svinčík jako v USA."

Jistě, i na shopping dojde. Sáblíková kupuje všechny tři olympijské maskoty a kupu suvenýrů s olympijskými motivy, dokonce i ponožky. "Vždycky, když se na ně podívám, namotivuju se," plánuje. Přesto má zavazadla na hotelu sbalená dvakrát rychleji než kouč Novák.

Autor:


Další z rubriky

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....Najdete na iDNES.cz