Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

VIDEO: Skifař Synek se po zisku stříbra z olympijských her vrací ke svým začátkům

Ondřej Synek se stříbrnou medailí - Skifař Ondřej Synek po příletu do Prahy. | foto: Ivana Roháčková

22 2008
Začínal v malé loděnici bez elektrické přípojky. Veslování mu zpočátku nešlo, byl malý a tlustý. Přesto to nakonec dotáhl až k olympijskému stříbru. Řeč je o skifaři Ondřeji Synkovi.

"Pět šest let mě v loděnici držela hlavně dobrá parta. Až po přechodu do pražské Dukly jsem uvažoval, že se budu veslováním živit," popisuje veslařské  začátky dvoumetrový držitel třech medailí ze světových šampionátů a zmiňované olympijské.

Podobně jako jeho předchůdci Václavu Chalupovi i jemu ale chybí ta nejcennější. V Pekingu mu k ní scházelo pouhých osm desetin vteřiny. "Závod jsem zvládl velmi dobře, ale Nor chtěl víc a nakonec vyhrál," dodává k finálovému závodu rodák z Brandýsa. 

Ondřej Synek na českém skifařském trůnu vystřídal dlouholetý fenomén - Václava Chalupu, kterého považuje za svůj vzor. Dokonce spolu málem usedli do dvojskifu. "Uvažoval jsem o tom, když jsem jezdil dvojskif a Vašek byl na skifu. Na svazu ale tomu nebyli nakloněni," popisuje Synek tehdejší situaci.

Vynahradili si to alespoň loni na evropském šampionátu v Poznani. Zde startovali na osmiveslici a dojeli první. "Pokud Vašek ještě vydrží, možná i k tomu dvojskifu dojde," nevylučuje Synek v tuto chvíli nepravděpodobný scénář.

Po veslařských soutěžích zůstal český skifař v Číně ještě týden. Stihl se podívat na Velkou čínskou zeď, projel se rikšou a zašel na místní pivo. Peking ho naprosto pohltil. Líbil se mu i průběh celé olympiády. "Po organizační stránce to bylo dokonale zvládnuté, až na ten doping," naráží na čyřhodinové čekání při dopingové kontrole.

Po finálovém závodu odstartovaly dlouhé oslavy. Nechyběla akce v oblíbené restauraci U Buldoka, kde se veslaři a kanoisti schází každoročně po vrcholné soutěži. Pokračovat se bude v rodném Brandýse. Po dlouhé sezoně si chce ale hlavně odpočinout. Už zítra cestuje s přítelkyní na dovolenou.

"Pojedeme asi do Třeboně a potom i k moři," popisuje olympijský medailista program nejbližších dnů. Pak začne zimní příprava, ale vesel se prý chopí až v březnu.

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze