Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Video zahajovacího ceremoniálu her uniklo na web, Číňané zuří

Generální zkouška slavnostního ceremoniálu zahájení olympijských her v Pekingu | foto: ČTK

31 2008
Nejstřeženější tajemství olympijských her - podoba slavnostního zahájení - se objevilo na internetu. Korejské televizní stanici se podařilo i přes přísné kontroly propašovat na Národní olympijský stadion kameru a natočit zhruba dvouminutový záznam generální zkoušky velkolepé show. Není divu, že Číňané zuří.

Šot natočila a zveřejnila soukromá korejská televizní stanice SBS. Čínské organizátory si rozzlobila i proto, že samotní účinkující museli podepsat prohlášení o nezveřejnění podrobností o slavnostním zahájení. To se uskuteční v pátek 8. srpna.

"Je to velké zklamání, že někdo porušil dohodu o zveřejnění něčeho tak vzrušujícího, jako je slavnostní zahajovací ceremoniál," řekl šéf komise pro média MOV Kevan Gosper agentuře Reuters.

Korejská stanice, jedno ze tří korejských televizních médií majících práva na přenášení záběrů z her, zveřejnila zhruba minutový záznam z generálky slavnostního zahájení.

"Nikdo nás nezastavil, když jsme vešli na stadion. Tak jsme to natočili," uvedl jeden ze zaměstnanců SBS v Soulu.

Záznam ukazuje scény zobrazující minulost a budoucnost čínské kultury a rozbalující se koberec ve tvaru svitku.

Korejcům se však nepodařilo natočit příchod olympijské pochodně na stadion ani zapálení olympijského ohně.

Mluvčí organizačního výboru her Sun Weide uvedl, že únik šotu je vyšetřován. "Na začátku zkoušky byli všichni upozorněni, že nejsou povoleny žádné obrázky," uvedl Sun.

Ceremoniál slavnostního zahájení se připravoval více než tři roky a měl být tradičně jedním z největších tajemství olympiády. Není proto divu, že Číňané zuří. "Jak může být někdo tak neprofesionální. Je to horší než paparazzi," zlobil se jeden čtenář v diskuzi na čínském internetovém portálu tianya.cn. "Odteď bojkotuji korejské zboží," dodává jiný.

Další komentáře jsou ale zdrženlivé a vyzývají k větší bezpečnosti. "Měli bychom spíš hledat opatření, jak zajistit tajemství zahajovacího ceremoniálu. Obviňování nic neřeší," napsal uživatel na webu sina.com.

Video na webu SBS bylo odstraněno už ve čtvrtek odpoledne.

Zahajovací ceremoniál by měl trvat přibližně tři a půl hodiny a počet účinkujících se přiblíží číslu deseti tisíc. Poté, co odřekl Steven Spielberg, se režie ujal populární čínský režisér Žang Yimou.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze