Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kulhavého trenér: Schurter mluvil o zlatu i minule. Ale z Járy má vítr

Jan Škarnitzl (zprava), Jaroslav Kulhavý a Ondřej Cink při tréninku horských kol v Riu. (18. srpna 2016) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Málokdo zná bikera Jaroslava Kulhavého tak dobře jako on. Nejprve s ním Viktor Zapletal závodil, později se stal jeho trenérem. Sedmačtyřicetiletý chlapík svým zkušeným okem vidí, že v obhájci olympijského zlata z Londýna také v Riu dřímá hromada energie. "Hlavně potřebuje dobře odstartovat, to je devadesát procent úspěchu," říká.

Jak se dostává Kulhavý před akcí do ideální pohody?
Myslím, že fazónu má. Jde spíš o to, aby byl v patřičném klidu, což si myslím, že je. Připadá mi zdravě nabuzený na závod.

Jak u něj před ním pracuje psychika?
Zklidňuje se, když cítí, že se tréninková práce projevuje, a jede se mu dobře.

Fotogalerie

Znáte ho sedmnáct let. Podle čeho usoudíte, že má formu?
Třeba podle toho, jak sedí na kole. Teď je koncentrovaný, má svůj režim, soustředí se na drobnosti.

Mohl byste jeho situaci srovnat s minulou olympiádou?
Londýn byl emotivnější. Jára měl tu výkonnost, věděli jsme o ní, ačkoliv mu nikdo moc nevěřil. Jeho vítězství mě tolik nepřekvapilo. Věděl jsem, co v něm vězí. Jen potřeboval, aby se mu všechno sešlo.

A jak vidíte jeho šance na medaili v Riu?
Járovy současné testy jsou možná ještě lepší než před Londýnem. Ale taky se víc stabilizovala špička. Je v ní deset lidí, kteří mohou teoreticky dosáhnout na medaili. I když nejvíc se počítá s trojkou - Jára, Julien Absalon a Nino Schurter. Ta si to bude rozdávat mezi sebou.

Na co si Kulhavý musí nejvíc dávat pozor?
Klíčový je start. Devadesát procent úspěchu. Je potřeba dostat se po něm na dobrou pozici a pak nedělat chyby. Na trati to dost klouže, v neděli má navíc pršet, což by byly pro všechny úplně nové podmínky.

Naděje na medaili na horských kolech

Kateřina Nash (startuje v sobotu)
“Trať se mi líbí, je techničtější a zajímavější než v Londýně. Jsou na ní šutry, další šutry... Hodně skoků. Vždycky jedu bojovat o medaili a v cíli se musím srovnat s realitou. Letos je pole hodně vyrovnané, tak deseti holkám to může vyjít. Ambice mám nejvyšší, ale závod hodnotím hlavně podle svého výkonu, nejen podle výsledku.“

Jaroslav Kulhavý
“Stejně jako před Londýnem mám nejvyšší cíl. Rozdíl je v tom, že letošní sezona přinesla dva vrcholy - mistrovství světa v Novém Městě a olympiádu. Kvůli zranění ruky ze začátku roku jsem ztratil dva měsíce přípravy. Musel jsem ji celou převrátit. Snad mi v neděli nebude něco chybět. Snažil jsem se, abych na tom byl ještě líp než na šampionátu.“

Ondřej Cink
“Jestli věřím, že to cinkne? Věřím, výkonnost na medaili mám. Bude záležet na maličkostech. Doufám, že se mi všechno sejde a pojede se mi dobře. Nejlepších deset závodníků je hodně vyrovnaných. Záleží na tom, jak se kdo vyspí. Jak kdo vyladí formu. Nejlepší by bylo, kdybychom s Jardou Kulhavým vyjeli pro Česko dvě placky.“

Na okruhu je spousta velkých kamenů. Jsou nebezpečné?
Vypadají hrozivě pro diváky, ale pro závodníky nejsou tak strašné. Většinou je skáčou, je tam jedna stopa.

Má duši šampiona?
Na horských kolech vyhrál všechno, co se dá. Jakmile vycítí, že by mohl jet o dobré umístění, je velmi obtížně porazitelný. I s Ninem Schurterem se na velkých akcích přetahují od juniorských let. Nino je výkonnostně stabilnější, ale pořád mu chybí zlato z olympiády. A vždycky je pro něj velmi nepříjemné, když zjistí, že je Jára v půlce závodu za ním. Má z něj vítr.

Vážně?
Absolutně. Všimněte si, že v takové chvíli jezdí jinak. Třeba začne naprosto nesmyslně předjíždět Járu v kritických pasážích, aby tam byl první. Aby nemusel jet za ním stopu a vyhnul se problémům. V Londýně ho před dlouhou rock garden vždycky předjel. Nastoupit si v každém kole do kopečka ho ale stálo hodně sil.

Schurter si ovšem neskutečně věří. Rozhlašuje, že pojede na zlato. Co vy na to?
No jo, ale o tom mluvil v Londýně taky. Bylo dvacet minut do startu a on říkal: Dvacet minut do zlaté medaile. Dával to i na facebook. Určitě je borec. Buď pojede naprosto dominantním způsobem, nebo se ho Jára udrží a potom to může dopadnout všelijak.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...

Kazašský vzpěrač Ilin přišel kvůli dopingu hned o dvě olympijská zlata

RUKU NA SRDCE.  Kazach Ilja Ilin je prvním vzpěračem, který dokázal v Londýně

Kazašský národní hrdina vzpěrač Ilja Ilin přišel kvůli dopingu o zlaté olympijské medaile z Pekingu...Najdete na iDNES.cz