Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víra a modernizace v mormonském městě

13 2001
Když se 24. července 1847 usadili na místě dnešního amerického města Salt Lake City první mormonští osadníci, věřili, že najdou království boží na zemi. Vysněný ráj tam sice není, ale jejich potomci si nevedou tak špatně: stát Utah se může pyšnit nejmenší nezaměstnaností v USA, nejzdravější, nejmladší a nejvzdělanější populací a nízkou kriminalitou. Salt Lake City je nejen příštím dějištěm zimních olympijských her, ale také rychle se rozvíjející metropolí, kde už piloti před přistáním neradí v žertu pasažérům, ať si nařídí hodinky o deset let zpět.

Salt Lake City je nejen příštím dějištěm zimních olympijských her, ale také rychle se rozvíjející metropolí, kde už piloti před přistáním neradí v žertu pasažérům, ať si nařídí hodinky o deset let zpět.

Stále na útěku
Příběh tohoto města patří k nejpozoruhodnějším kapitolám americké historie. Paradoxně začal na druhém konci země, v Nové Anglii. Podle mormonské věrouky se chudému farmářskému synovi Josephu Smithovi zjevili ve 20. letech 19. století Bůh i Ježíš Kristus a dali mu za úkol vybudovat novou církev, čestnou a spravedlivou. Stal se nejen jejím prvním prorokem, ale i mučedníkem.

Mormonská církev byla tehdy jen jednou z mnoha amerických sekt a vyznačovala se některými zvlášnostmi: tvrdí, že člověk se může stát bohem, popírá dogma o svaté Trojici i dědičný hřích a povolovala mnohoženství. Tyto články víry i ekonomická úspěšnost (dlouho před Marxem odevzdávali mormoni majetek obci, z něhož si brali jen podle svých potřeb) neobyčejně popouzely členy ostatních náboženských obcí a mormoni byli v prvních letech stále pronásledováni.

Po vyhnání z Missouri se snažili vybudovat svůj Nový Sion, kam se podle knihy Mormon jednou Ježíš vrátí, ve státě Illinois. Smith byl však uvězněn pro obecné pohoršení a v roce 1844 jej rozvášněný dav zavraždil. Po tomto incidentu se jeho stoupenci pod vedením druhého proroka Brighama Younga rozhodli hledat království boží na Západě.

Středoevropan bude mormony považovat za podivíny, kteří patří do minulých staletí. Nepijí alkohol, kávu ani čaj, nekouří, při svatbě si slibují věrnost i pro život věčný, církvi odevzdávají desetinu svých příjmů a doma mají zásobu jídla na celý rok, aby byli připraveni na návrat Ježíše. Na druhou stranu ale za obdiv stojí dokonale pragmatická symbióza jejich hluboké víry s moderním světem.

Pragmaticky zrušené mnohoženství
Legenda podobná pověsti o praotci Čechovi praví, že 24. července 1847 přišel Young po dlouhé cestě vyprahlou utažskou pouští spolu se 142 muži, třemi ženami, dvěma dětmi, 70 vozy, 93 koňmi, 52 mulami, 66 voly a 19 kravami až k Velkému solnému jezeru, kde zabodl hůl do země a řekl: "To je to pravé místo." Tam, kde se prorokova hůl dotkla země, byl postaven Mormon Temple, nejposvátnější chrám a dnes centrum Salt Lake City.

V 60. a 70. letech se zvedla další vlna nenávisti proti členům církve, kteří si stále udržovali polygamii. Sám Young měl 27 manželek. Mormoni sídlící na území USA byli vězněni a rozpadu církve zabránil až Youngův následovník Woodruff v roce 1890. Ke zrušení mnohoženství jej údajně přivedlo další Boží zjevení, ale mnohem realističtěji zní výklad, že tak učinil, aby mohl být Utah konečně připojen ke Spojeným státům.

Misionářky s mobilními telefony
Už při vchodu na Temple Square, který je historickým centrem města, poznáte, jak má mormonská církev dokonale zvládnutý public relations i práci s novými komunikačními prostředky. Po nádvoří pobíhají usměvavé mladé misionářky a oslovují proudy turistů. "Odkud jste? Z České republiky? To je úžasné. Jestli chcete, můžeme vám zajistit prohlídku ve vašem jazyce," zašvitoří černoška s cedulkou na šatech a mobilním telefonem kamsi volá.

Za dvě minuty skutečně přivede dívku, která pozdraví česky. Na cedulce má titul "sister" a své příjmení, kupodivu i s českou diakritikou. Ještě při odchodu na prohlídku můžete z dálky zaslechnout první misionářku, jak se baví se skupinkou asijských turistů. "Where are you from? Korea? It´s wonderful..."

Prohlídky provádějí zásadně mladé misionářky, které si tak odbývají povinnou osmnáctiměsíční službu. Provedou vás po Temple Square a vyprávějí onu úžasnou historii mormonské komunity.

Hned naproti Mormon Temple vás zavedou do The Tabernacle, sídla největšího pěveckého sboru světa. Dvakrát týdně můžete přijít na veřejnou zkoušku, nebo máte možnost si jej vyslechnout v mormonské televizi. Přes ulici uvidítě další podivuhodnou budovu, Conference Center. Jelikož Mormon Temple neslouží k bohoslužbám, odehrává se většina církevních záležitostí právě v této ohromné moderní budově. Je to prý největší modlitebna světa, která pojme 21 tisíc věřících.

Hledejte své předky!
Za pozornost stojí rovněž Joseph Smith Memorial Building s The FamilySearch Center, největší genealogickou databází na světě. U jednoho z dvou set veřejně přístupných počítačů můžete hledat informace o svých předcích, pokud budou mezi desítkami milionů archivovaných jmen z 64 zemí...

Průvodkyně se nesnaží během prohlídky obrátit turisty na pravou víru. Pouze na závěr vás zavede do návštěvního centra, kde u sochy Ježíše máte možnost si ve svém jazyce vyslechnout z reproduktorů několik veršů z knihy Mormon. Na cestu ještě dostanete "Prohlášení prezidenta církve světu o významu rodiny". Nikdo vás však nežádá o finanční příspěvek ani o vaši adresu a o náboženských otázkách se bavit nemusíte, pokuď nechcete.

Jste přeci v centru nejsebevědomější církve, ekonomicky i duchovně prosperující.

Historickému centru Salt Lake City vévodí Mormon Temple (uprostřed)

Sál v Conference Center, který pojme až 21 000 věřících

Mormon Tabernacle Choir patří k největším pěveckým tělesům světa, v centru Salt Lake City koncertuje v hale, která má varhany s 11 623 píšťalami.

Mormon Temple, nejposvátnější stavba mormonů

Socha Ježíše v návštěvním centru na Temple Square

Jména mormonských poutníků, kteří 24. července 1847 přišli k Velkému solnému jezeru

Conference Center, kam se vejde až 21 tisíc věřících

Socha mormonských osadníků na Temple Square

Pomník kalifonského racka na Temple Square. Když v roce 1848 přišla v Utahu po mormonském osídlení neúroda, zbavil tento pták začínající farmáře škodlivého hmyzu. Od té doby je jedném ze symbolů státu.

Komerční centrum Salt Lake City

Prorok Joseph Smith, zakladatel mormonské církve, kterého v roce 1844 zlynčoval dav ve státě Illinois.

Svatba v Mormon Temple, nejposvátnějším místě církve.

Prorok Brigham Young, druhý prezident mormonské církve, přivedl v roce 1847 své věrné do Salt Lake City.

Autoři:


Další z rubriky

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...Najdete na iDNES.cz