• Sobota 17. listopadu 2018 Státní svátek.

Pořadatelé olympiády v Riu vyhlásili válku komárům

Boj proti viru zika v Salvadoru (26. ledna 2016) | foto: AP

28 2016
Brazílie, země nejvíce postižená virem zika, vyhlásila válku komárům. Proti přenašečům viru, který se už rozšířil do většiny zemí amerického kontinentu, se chystá nasadit i armádu. Vláda kvůli viru také zvýšila výdaje ministerstva zdravotnictví. K ofenzivě má motivaci navíc: letní olympijské hry, které v srpnu pořádá Rio de Janeiro. Uvedla to agentura DPA.

V rámci vládního programu boje proti komárům již byl do 56 000 hotelů, barů a restaurací v celé zemi zaslán katalog s radami, jak se nákaze bránit. Patří mezi ně zejména ochrana proti komářímu štípnutí, neboť na nemoc zatím neexistuje očkovací látka.

K radám tak patří používat repelent, nosit dlouhé rukávy a kalhoty, vyvarovat se místům se stojatými vodami a v noci spát pod moskytiérou.

Zatím není prokázán přenos sexuálním stykem, přesto zdravotníci radí používat kondom ještě dva týdny po skončení nemoci.

Příznaky nemoci způsobené virem zika jsou obvykle spíše mírné, může jít o vyšší teploty, vyrážku, bolesti hlavy a kloubů. Choroba trvá asi sedm dní. Nebezpečná je ale pro těhotné ženy, infekce totiž může způsobit u dětí mikrocefalii, tedy nedostatečný vývoj mozku.

Brazílie prošetřuje přes 4 000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika, několik jich už zemřelo.

Brazilská vláda chystá také nasadit do boje s komáry asi 220 000 vojáků, kteří v jeden akční den 13. února budou v postižených oblastech obcházet domácnosti. Mimo jiné budou rozdávat pesticidy a moskytiéry.

Úřady také zvažují, že budou rozprašovat insekticidy z nákladních vozů, a to zejména před olympijskými hrami v Riu de Janeiro. Jde ale o kontroverzní opatření, neboť může ohrozit zdraví lidí a životní prostředí.

Některé brazilské státy či města přijímají vlastní opatření. Například město Itapetim ve státě Pernambuco bude nasazovat sladkovodní ryby do nádrží, kde se předpokládá výskyt komářích larev, které se tak stanou potravou pro tyto ryby.

Autoři: ,

Další z rubriky

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

Najdete na iDNES.cz