Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Vítejte v Garáži, ve které parkuje olympijské hokejové zlato

Hokejová hala Canada hockey place | foto:  Michal Sváček, MAFRA

12 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vítejte v paláci, o kterém teď uslyšíte čím dál víc. Vlastně každý den několikrát. Nese název General Motors Place (kvůli olympijským hrám dočasně přejmenován na Canada Hockey Place), ale stejně mu všichni ve Vancouveru říkají Garáž.

Až na vstupní halu je dokulata a opravdu může připomínat parkoviště, do kterého vjedete autem, točíte se po patrech a hledáte volné místo. Jenže do téhle garáže vjíždí výkvět hokejového světa.

Ovečkin, Crosby, Jágr, Forsberg... Už za chvíli to začne.

Přestože by se spousta Kanaďanů pohádala o to, jestli pravá hokejová katedrála stojí v Torontu, nebo v Montrealu, teď všichni společně nábožně vzhlížejí ke Garáži. Na stadionu, který má kapacitu 18 810 míst, mají chlapci s javorovým listem na hrudi vyhrát zlato.

Led se leskne jako zrcadlo, ale stejně na něj najíždějí dvě rolby, aby ho ještě upravily. Uprostřed hřiště je decentní nápis With Glowing Hearts – Se žhnoucími srdci, i ve francouzštině pochopitelně. Jinak nikde žádná reklama, takže leckterý český fanoušek by si možná pomyslel: Konečně uvidím puk.

Na obrovské televizní kostce pod stropem svítí nápis CAN – SWE, ale zatím jen na zkoušku. Dobrovolníci chodí mezi červenými sedačkami a dělají, že uklízejí, v obou strmých patrech už dávno čisto je, žádné papírky a zahozené kelímky.

A ještě maličkost: česká vlajka visí pod stropem mezi čínskou a finskou.

Jestliže hokejový svět bude napjatě sledovat dění v Garáži, fanoušci ve Vancouveru budou proudit i do gigantického stanu, který v Severní Americe ještě nikdy nestál. Teď vyrostl na východ od arény, má 62 tisíc metrů čtverečních, vejde se do něj tři tisíce lidí a chce vydělat 900 tisíc kanadských dolarů denně, čili přes 16 milionů korun. Obyčejný lístek na celý den stojí 99 dolarů, VIP vstupenky až 725.

Všude hostesky, plazmové televize, nábytek, bary, vlajky s javorovým listem a od stropu visí obří kanadský dres.

Jo, a piva se napijete za 7 dolarů (připraveno je 350 tisíc plechovek).

Na Kanaďany jsou to ceny přemrštěné, ale kdo by si nechal ujít turnaj století. I hokej ve stanu už má 14 ze 17 dní vyprodaných.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze