Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítr je pro singlkanoisty strašákem

14 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Rozmary větru, který bývá v Sydney v tomto ročním období velmi silný, trápí před olympijským závodem rychlostního kanoistu Martina Doktora. Obhajoba dvou zlatých medailí je na přízni přírody do jisté míry závislá. "Když bude bezvětří, anebo dokonce zafouká příznivým směrem, můžu vyhrát, v opačném případě se ani nemusím dostat na stupně vítězů," tuší olympionik. Jak se mohou podmínky na umělém kanále v Penrithu rychle změnit, se přesvědčil před několika dny na tréninku: "Cestou na obrátku i zpět jsem jel pořád po větru."
Prohlédněte si video, opravili jsme chybu, kvůli které se dosud špatně zobrazovalo ikona video

Od svého dvojnásobného triumfu v Atlantě chyběl Martin Doktor při významných závodech na stupních jen jednou, když mu v Szegedu nepřál vítr. "Většina kanoistů pádluje na pravé straně, a když fouká zleva, nemám proti nim moc šancí," připomíná 26letý vodák neúprosné pravidlo. Platí i naopak, v tom případě by mu všechno hrálo do karet.

"Bohužel zatím častěji fouká zprava," krčí rameny Doktor a opakuje svůj skromný cíl, aspoň jednou vystoupit na stupně vítězů. "Já si myslím, že chtít olympijskou medaili není skromný cíl," oponuje.

Pohyb větru nejvíce trápí právě singlkanoisty, jen o málo lépe na tom jsou deblisté, ale další lodě kmitající při trénincích v Penrithu neúnavně tam a zpět mohou být v klidu. Všem fouká stejně. "Zabíráme střídavě na obou stranách lodi, takže vítr nikoho nemůže zvýhodnit," připouští kajakář Jan Andrlík. Stejně jsou na tom i veslaři, kteří budou závodit na téže trati.

Naději v dobrý konec však Doktorovi dává počasí v posledních dvou dnech. Na kanále se v bezvětří nepohnula ani větvička, a tak by o olympijských nadějích mohla rozhodovat oparvu jen a jen sportovní forma.

Autor:


Témata: Martin Doktor, Sydney
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze