Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Vláda schválila právní garance pro olympiádu

Mirek Topolánek | foto: Michal SváčekMF DNES

9 2008
Vláda schválila právní záruky pro případ konání olympijských her v Praze. Žádné finance ale neslíbila. Hlasování skončilo těsně, odpůrci přislíbení záruk se ho podle všeho zdrželi. Praha usiluje o letní olympijské hry v roce 2016.

Schválení garancí je první formální závazek na cestě k olympiádě. "Divím se proto, že s tím vláda dosud otálela," řekl iDNES.cz mluvčí Českého olympijského výboru Jan Martinek.

Právní záruky zavazují Českou republiku umožnit například volný pohyb sportovců, týmů, trenérů a novinářů, kteří mají olympijskou akreditaci a platný pas či cestovní vízum.

Vláda nejednala o finanční záruce ani se v průběhu kandidatury nezavazuje peněžní garanci poskytnout, zdůrazňuje se v prohlášení, které kabinet vydal. Podle poslední ekonomické studie mají přímé náklady na olympiádu dosáhnout 88 miliard korun.

"Pokud bychom se někdy vůbec zabývali ve vládě finančními garancemi, tak to bude v příštím roce a budeme vyžadovat opravdu nadstandardní komunikaci, nadstandardní analýzy. Ne to, co je předkládáno dnes," vyčetl Topolánek Praze špatnou komunikaci s vládou.

Osud záruk byl dlouho na vážkách. Původně byl proti jejich poskytnutí i premiér Mirek Topolánek. Lidovcům se nelíbilo, že by peníze mířily především do Prahy a venkov by přišel zkrátka. Dlouhodobě negativní postoj ke konání olympiády v České republice mají zelení.

Bez právních garancí by vyhlídky Prahy dostat se v červnu mezi kandidátská města výrazně poklesly. Záruky nakonec prošly díky změně postoje občanských demokratů. - více zde

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze