Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

VIDEO: Kde najdete na olympiádě v Londýně českou vlajku?

4 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Olympiády v Londýně se účastní 204 zemí. Vlajky všech účastnických států zdobí olympijský park ve Statfordu, ale najdete je také přímo v centru pořadatelského města. A kde hledat českou vlajku?

Vlajky účastnických států visí na největších bulvárech přímo v centru britské metropole. Srdcem vlajkových ulic je slavné náměstí Piccadilly Circus. Z něj vedou čtyři bulváry, na kterých visí 210 vlajek. Z nich 6 patří pořadatelské Velké Británii.

Jejich největší koncentrace je na Regent Street, jednom z obchodních center britské metropole. S nápadem pověsit kolem Piccadilly národní vlajky účastnických států přišla místní asociace obchodníků.

Česká vlajka se nachází poblíž autobusové zastávky Conduit přímo na Regent Street. Na laně vedle visí "vybraná" společnost. Nejbližším sousedem je komunistická Severní Korea. Na druhé straně s námi sice sousedí kyperská vlajka, ale hned vedle ní má svůj národní symbol další totalitní stát, Kuba.

To však neznamená, že by Českou republiku britští obchodníci považovali za komunistickou diktaturu. Vlajky jsou řazeny abecedně, bez jakéhokoliv ideologického pozadí.

Na olympijských hrách v Londýně jsou přitom peripetie s vlajkami na denním pořádku. Před duelem fotbalistek komunistické KLDR proti Kolumbii totiž na světelnou tabuli přidali organizátoři vlajku Jižní Korey, s níž je totalitní stát ve válečném stavu. To si vyžádalo více než hodinové odložení výkopu.

Čína zase protestovala proti tomu, že na Regent Street byla vyvěšena jejím jménem vlajka Tchajwanu. Ten Čína považuje za svou integrální součást a neuznává jej. Následně ji místní asociace obchodníků vyměnila za vlajku tchajwanského olympijského výboru, která nebudí tolik kontroverzí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze