Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Vlajkonoš Jágr trénoval úsměvy. Těmi zachráním, kdybych něco pokazil, říká

Jaromír Jágr trénoval před odletem z Prahy úsměvy, které chce použít ve Vancouveru coby vlajkonoš české výpravy | foto:  Dan Materna, MAFRA

11 2010
Seděl v salonku vojenského letiště ve Kbelích a trénoval úsměvy. "Co tenhle?" nahodil jeden. "Nebo takhle?" culil se Jaromír Jágr v dobré náladě. Právě hokejová superhvězda bude vlajkonošem výpravy při pátečním slavnostním zahájení olympijských her. "Pro každého sportovce je to samozřejmě obrovská pocta jít v čele té naší olympijské skupiny," těší se Jágr.

V jednu chvíli na vás bude upřená pozornost půlky světa. Nemáte trému, že něco pokazíte?
I kdyby se to stalo, tak jsme přece lidi a každý dělá chyby. Důležité by bylo, jak na to člověk zareaguje. Když se tomu zasmějete, tak to tím zachráníte a možná je to nakonec ještě lepší.

Jak se těšíte na účast na zahajovacím ceremoniálu?
Dřív ta možnost nebyla, hráči NHL vždycky přiletěli až po něm. Já jsem viděl olympiády v televizi, vím jak to probíhá. Určitě to bude náročné.

Může to být v něčem těžší než na ledě?
Jen z toho důvodu, že člověk není zvyklý někde dvě hodiny čekat. Sportovce tam nahánějí dvě tři hodiny dopředu kvůli bezpečnosti a organizaci. Naštěstí hrajeme až za šest dní, daleko složitější by bylo hrát hned další večer.

Při čekání navíc nebude zima, protože ceremoniál bude poprvé v hale.
Ona ve Vancouveru není zima ani venku. Hele, v Omsku je minus čtyřicet. Takže já můžu klidně jít v tričku.

Odlet hokejistů:

Odjezd z hotelu narušily sexy hostesky x Výprava zamířila do Vancouveru z vojenského letiště

Kdy jste se poprvé dozvěděl o možnosti stát se vlajkonošem české výpravy?
V prosinci, než jsem odlétal na turnaj do Moskvy, jsem měl sezení s manažerem Urbanem a panem Černíkem. Tam se mě ptali, jestli bych s touhle možností souhlasil. Bez rozmýšlení jsem kývl.

V Kanadě máte velké jméno. Myslíte, že díky vám bude pozornost na nástup české výpravy ještě větší?
Tyhle věci já moc neřeším. Chci být co nejlíp připravený, hlavně tam jedu hrát hokej. Nést vlajku a jít v čele, to je obrovský bonus. Ale určitě je pro mě nejdůležitější, abych odevzdal co nejlepší výkony na ledě.

Ve Vancouveru vás čeká ještě jedna slavnostní událost: setkání majitelů zlatého hattricku, tedy vítězů olympiády, Stanley Cupu a mistrovství světa...
Kvůli tomu jsem si s sebou musel vzít oblek. Je to čest, že něco takového udělali, ale na druhou stranu je to 22. února a my třeba budeme hrát 23. února čtvrtfinále. A klidně to může být nejdůležitější zápas mojí kariéry! To je osud.

Co říkáte na to, že v olympijské vesnici budete bydlet nad slovenskou výpravou?
Doufám, že to tak skončí i v hokeji! Naopak by to bylo horší. A kdo bude bydlet nad námi?

Belgičané.
Tak to je v klidu, s nima nehrajeme, ne? Aspoň doufám. Včera jsme měli oficiální večeři a manažer Urban tam povídal, že hokej hraje už 68 zemí. To jsem si říkal: Proboha, kde to sebral? Ale číslo to je hezký.

Čtěte v pátek v MF DNES

Obsáhlý rozhovor s Jaromírem Jágrem najdete v pátečním vydání MF DNES.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze