Vlajku české výpravy ponese judista. Olympionici vybrali Krpálka

Lukáš Krpálek bude vlajkonošem české olympijské výpravy. | foto: ČTK

3 2016
Až v pátek nastoupí na legendární fotbalový stadion Maracaná česká výprava, jejího vlajkonoše nepřehlédnete. Při zahájení olympijských her v Rio de Janieru povede ostatní sportovce judista Lukáš Krpálek, dva metry vysoký chlap. Krpálka si zvolili čeští olympionici sami.

Krpálek navazuje na badmintonistu Petra Koukala, který nesl vlajku při ceremoniálu v Londýně před čtyřmi lety. Teď šéfuje komisi sportovců v Českém olympijském výboru.

Koukal dříve zmínil jméno tenisty Radka Štěpánka, spekulovalo se třeba i o Petře Kvitové nebo o někom z vodáků, ale nakonec padla volba na Krpálka.

„Mám obrovskou radost. Jsem moc rád, že mě sportovci zvolili. Nečekal jsem to, protože dobrých sportovců máme v týmu opravdu hodně. Sice jsem věděl, že spousta z nich přijede až na druhou polovinu her, ale stejně jsem v to nedoufal. Vážím si toho,“ uvedl pětadvacetiletý judista v tiskové zprávě.

Výběr vlajkonoše ve stylu „sportovci sobě“ se zavedl na Evropských hrách v Baku minulý rok. A shodou okolností právě tam Krpálek nesl českou vlajku při slavnostním zakončení.

Čeští vlajkonoši na LOH

1996 (Atlanta) - Václav Chalupa, veslování
2000 (Sydney) - Martin Doktor, rychlostní kanoistika
2004 (Atény) - Květoslav Svoboda, plavání
2008 (Peking) - Štěpánka Hilgertová, vodní slalom
2012 (Londýn) - Petr Koukal, badminton
2016 (Rio de Janeiro) - Lukáš Krpálek, judo

„Jsem rád, že jsem si to tam vyzkoušel a teď načisto to bude přímo na olympiádě,“ podotkl judistický mistr světa z roku 2014 a dvojnásobný mistr Evropy, který soutěží v kategorii do 100 kg.

A jak tedy probíhala volba vlajkonoše pro olympiádu v Riu?

Martin Doktor, šéf české mise, oslovil sportovce, kteří už jsou v Brazílii a stihnou páteční zahájení. V daném seznamu pak olympionici zaškrtávali svého favorita. „Volební účast byla vysoká a Lukáš vyhrál jasně,“ usmál se Doktor.

Krpálkovi, jenž patří ke kandidátům na medaili, však při zahajovacím „karnevalu“ v Riu tak do smíchu nebude. Možná bude nervóznější, než když stojí na tatami.

Ale Krpálek se hodlá poprat i s touto výzvou. Vždyť se dočkal výjimečné pocty a navždy jeho jméno bude zapsáno v olympijské historii. Mezi českými a československými vlajkonoši najdeme především atlety a gymnasty, Krpálkovými předchůdci byli i zápasníci Josef Klapuch na olympiádě 1936 v Berlíně a Jiří Kormaník o 24 let později v Římě.

„Jít za Českou republiku na olympijských hrách a nést vlajku, to je jedna z největších věcí, které může sportovec zažít. Jsem opravdu rád,“ zopakoval Krpálek.

Fotogalerie

vlajkonoš Lukáš Krpálek

Také některé další olympijské týmy už prozradily jména svých vlajkonošů. Třeba Američany povede plavecká hvězda Michael Phelps, se španělskou vlajkou zamává tenista Rafael Nadal a jeho kolegyně Caroline Wozniacká nakráčí na stadion jako první z dánské výpravy.

Minule v Londýně zaujali Češi svět olympijskou kolekcí, které dominovaly modré holínky. Nyní se oblečou pestrobarevně, vyniknout by měly klobouky, eleganci třeba dodají pruhovaná sportovní saka.

Program zahájení her se zatím tají, ale na veřejnost pár informací uniklo - nepřekvapí, že večer bude v rytmu samby. Nějakým způsobem by se mělo objevit také první motorové letadlo 14-Bis, jež před 110 lety zkonstruoval Brazilec Alberto Santos-Dumont. Tamní krasavice Gisele Bündchenová nejspíš zazpívá.

A favoritem na zapálení olympijského ohně je slavný fotbalista Pelé. Startuje se v noci z pátka na sobotu v 1:00 středoevropského času.

Judista Krpálek byl po poslední olympiádě zklamaný. Redakce iDNES.cz ho natočila přímo po závodech v Londýně:Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Policie zatkla předsedu brazilských olympioniků. Je viněn z korupce

Pelé (vpravo), brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva (vlevo) a šéf kandidatury Carlos Arthur Nuzman slaví přidělení OH 2016 Riu

Brazilská policie zatkla předsedu národního olympijského výboru Carlose Arthura Nuzmana a obvinila...

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Boxer Alojan a vzpěrač Sincraian dopovali a přijdou o medaile z Ria

Rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Ruský boxer Michail Alojan a rumunský vzpěrač Gabriel Sincraian přijdou kvůli dopingu o olympijské...Najdete na iDNES.cz