Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Vlajkonoška, která napíše historii

8 2006
Praha - Poprvé v historii zimních her ponese česko(slovensko)u vlajku žena. "Pokud tam bude v pravý čas," vtipkoval včera šéf olympijského výboru Milan Jirásek. Podle něho "mladá, pohledná a známá" Martina Sáblíková v tu chvíli trpěla na zacpané dálnici D1.

Tiskovou konferenci nestihla, letadlo ano. Ale spoj nabral zpoždění už v Praze. "Do pátku do večera to snad zvládneme," smála se.

Poprvé v historii to bude také zástupce rychlobruslení, donedávna opomíjeného sportu. "Je to obrovská pocta," říkala osmnáctiletá dívka ze Žďáru nad Sázavou.

Letos nejlepší v Evropě na 5000 metrů, přestože v její zemi nestojí jediná speciální dráha. Sáblíková trénuje doma v pokoji imitační cvičení, odhrabává sníh z přírodní dráhy jako za časů Rösslera-Ořovského nebo cestuje do ciziny.

Až přiveze medaili z olympiády, třeba se těch 30 milionů na stavbu haly někde ve státním rozpočtu najde.

"Možná bude, možná ne. Určitě o ni bude bojovat," říká o ní svazový šéf Ladislav Peška. "Už teď ale Martina dokázala, že když se hodně chce a hodně pracuje, zvládnete víc, než si dovedete představit," oceňuje.

Aby ne – její trenér Petr Novák se učil u legendární běžkyně Jarmily Kratochvílové a jejího kouče Kváče. A před třemi lety řekl: "Chci od tebe světové rekordy."

Pováleční vlajkonoši


1948: Zábrodský (hokejista)
1952: Bubník (hokejista)
1956: Bubník (hokejista)
1960: Starší (hokejista)
1964: Matouš (skokan na lyžích)
1968: Raška (skokan na lyžích)
1972: Raška (skokan na lyžích)
1976: Machač (hokejista)
1980: Ebermann (hokejista)
1984: Králík (hokejista)
1988: Parma (skokan na lyžích)
1992: Benc (běžec na lyžích)
1994: Benc (běžec na lyžích)
1998: Buchta (běžec na lyžích)
2002: Valenta (akrobat)
2006: Sáblíková (rychlobruslařka)

Myslela, že se zbláznil a – dnes je má. Byť jen mezi juniorkami. Ale vždyť teprve začíná.

Drobná dívka se na páteční večerní slávu těší. "Snad nic nepokazím." Vlajka prý bude na hliníkové tyči. "Takže ji unesu."

Kateřina Novotná, která závodí na krátké dráze a jede už na druhé hry, povídá: "Nezávidím jí, bude to dřina."

Sáblíková si také dobře vzpomíná, jak před čtyřmi lety vedl výpravu Aleš Valenta. A jak tam dopadl? Vyhrál! "Závazek? Vím, že ode mě všichni něco očekávají. Věřím, že je nezklamu."

Poslední dny strávila tréninkem v Německu, jako modelka fotila olympijskou kolekci pro Elle a rozdala kupu rozhovorů. "Nejvíc se mi líbil ten pro hudební televizi Óčko."

Možná, že se už při nástupu ledacos naučí od sjezdařky Kosteličové, která ponese chorvatskou vlajku. "Jak ona se umí radovat z vítězství, to se mi strašně líbí."

Jen jedinou soupeřku, Kanaďanku Classenovou, Sáblíková v sezoně neporazila.Najdete na iDNES.czmobilní verze