Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Vlajkonoška Sáblíková si zahájení užila

11 2006
Turín - Rychlobruslařka Martina Sáblíková se už před prvním startem na olympijských hrách v Turíně zapsala do historie českého sportu jako první žena, která nesla při slavnostním zahájení vlajku. Věčně usměvavá dívka si páteční ceremoniál užila, i když z téměř tříhodinové show mnoho neviděla.

"Snažili jsme se dívat na obrazovky na stadionu, ale oni nám vždy před koncem každé části říkali, abychom koukali na plochu," řekla Sáblíková. Sportovci z 80 zemí byli po slavnostním nástupu shromážděni ve sníženém prostoru uprostřed hlavní plochy Stadio Comunale.

Juniorská světová rekordmanka si užila především chvíli, kdy vedla českou výpravu při defilé. "Nástup byl úžasný a bezvadný. Žádnou kolizi jsem neměla, jen jednou se mi trochu zamotala vlajka," uvedla Sáblíková, která se před zahájením večera trochu obávala, že by něco mohla pokazit.

Nakonec vše zvládla, i když nervózní byla. "Ani nevím, kdo další z našich sportovců tam byl. Měla jsem problém sama se sebou," usmívala se česká medailová aspirantka. S rodiči a známými již stihla probrat, jak zahájení vypadalo v televizi.
"Prý se jim to líbilo," řekla Sáblíková, která část představení plného barev a podmanivé hudby pořádně viděla už v sobotu při
snídani.

Sportovci měli štěstí, že v Turíně nebyla moc velká zima, takže na stadionu neprochladli. Navíc se rychle po skončení programu dostali zpět do olympijské vesnice, alespoň ti, co bydlí v té hlavní ve městě. "Měli jsme vyhrazenou cestu přímo k autobusům a vše hlídali policisté," uvedla Sáblíková.

Ve svém pokoji tak byla krátce před půlnocí. Moc se ale nevyspala. Dnes časně ráno musela na povinnou dopingovou zkoušku. "To je stejné jako před každým Světovým pohárem a velkým šampionátem. Den před závodem jdou všichni," řekl kouč Petr Novák.

Sáblíková z deficitu spánku nedělala tragédii. "Pokud se dospím odpoledne po obědě, bude to dobré," prohlásila rychlobruslařka, kterou v neděli čeká závod na 3000 m.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze