Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Vlajku paralympiků ponese Sidková. Zaskočilo mě to, říká lukostřelkyně

Handicapovaná lukostřelkyně Markéta Sidková | foto: www.paralympic.cz

5 2008
Když jí řekli, že v Pekingu ponese českou vlajku při zahájení paralympiády, byla zaskočená. "To jsem vážně nečekala. Ale moc si toho cením," usmála se Markéta Sidková. Jednadvacetiletá handicapovaná lukostřelkyně tak jako první z reprezentantů nasaje atmosféru Ptačího hnízda, které se od soboty stane hlavním centrem 13. paralympijských her.

Jede už na svou druhou paralympiádu, a ve svých jednadvaceti letech tak bude v české výpravě patřit k matadorkám.

. češi na paralympiádě

13. paralympijských her se v Pekingu od 6. do 17. září zúčastní přes čtyři tisíce sportovců ve dvaceti sportovních odvětvích. Celkem bude rozdáno 471 sad medailí.

Česká republika vysílá do boje 56 sportovců v 8 odvětvích. Nejpočetněji je zastoupena atletika (25), dále cyklistika (8), plavání (7), lukostřelba  a stolní tenis (6), boccia (2), nově se po jednom sportovci představí ve sportovní střelbě a vzpírání.

Nejnabitější program čeká cyklisty Jiřího Ježka, Jiřího Boušku a Tomáše Kvasničku a plavce Martina Štěpánka a Jana Povýšila - všichni nastoupí k 5 startům.

Češi budou v Pekingu obhajovat 31 medailí z Atén (16-8-7), ve výpravě je 15 medailistů z Řecka.

Paralympijské hry navazují na olympijské hry od Říma 1960, Češi (Československo) se jich poprvé zúčastnili v Soulu v roce 1988.

Lukostřelkyně Markéta Sidková. V Pekingu bude usilovat o vylepšení sedmého místa z Atén, ale závodnímu stresu předem nepropadá. "V Aténách jsem sbírala zkušenosti. Teď jsem uvolněná, beru to v klidu," řekla před odletem do Číny.

Do paralympijských bojů zasáhne studentka ruštiny na Filozofické fakultě Ostravské univerzity až v úterý, třetí soutěžní den. Pokud bude v soutěži úspěšná, čeká ji šestidenní maraton zakončený finálovými boji.

A bude patřit mezi favoritky. Vždyť na mistrovství světa před třemi lety skončila druhá, stejného umístění dosáhla o rok později na mistrovství Evropy. Pochlubit se může i mnoha tituly mistryně republiky.

15. září ji pak navíc se svými kolegyněmi Miroslavou Černou a Lenkou Kuncovou čeká ještě v soutěž týmů, v níž před čtyřmi lety skončila šestá.

Ale nejen sportovní povinnosti sympatickou sportovkyni, která se lukostřelbě věnuje od roku 2002, čekají.

Hned na úvod povede peloton 56 českých sportovců při slavnostním zahájení jako vlajkonoška. "Vybírali jsme mezi sportovci, kteří druhý den nestartují," vysvětlil vedoucí výpravy Jaroslav Křeček. "Je to pro mě velká čest, vůbec jsem to nečekala," komentovala rozhodnutí Sidková.

Sidková zároveň jako jediná z českých paralympiků bude kandidovat do Rady sportovců při Mezinárodním paralympijském výboru.

 

. K lukostřelbě ji přivedl Pán prstenů

Přestože je ve svém sportu úspěšná, za své největší vítězství považuje Markéta Sidková boj se zákeřnou nemocí.

To když ve svých třinácti letech ochrnula a od té doby je upoutána na invalidní vozík. Lukostřelbě se věnuje od roku 2002, kdy se nechala inspirovat prvním dílem slavné trilogie Pán prstenů. "Měla jsem nutkání to zkusit. Navodilo mi to vzpomínky na dětství, kdy jsem si hrávala na zahradě a dělali jsme z proutí luky," řekla Sidková webu Českého paralympijského výboru. Své přání sdělila mamince a ta začal jednat. "Našla kontakt, mluvila s trenérkou Danou Masárovou. A domluvily jsme si termín."

Její kariéra se rozjela v  únoru 2002. Pomohlo jí to vrátit se do života. Kvůli nemoci znala jen špitály nebo rehabilitační ústavy. "Měla jsem šanci dostat se více mezi lidi, poznat něco jiného," dodala Sidková.Najdete na iDNES.czmobilní verze