Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlny a vítr ovlivní olympiádu, ví Doktor

26 2004
Praha - Luxusní a nablýskaný Chrysler Voyager uhání na Zvíkov, za volantem sedí kanoista Martin Doktor a baví se s otcem a trenérem Josefem, co je čeká v odpolední fázi přípravy. "Právě poslední tréninkové dny hodně olympijský výkon ovlivní," říká držitel dvou zlatých medailí z Atlanty a přitom se v hustém provozu soustředí na cestu.

Z olympiády už se jednou vracel jako hrdina. Ale při další zpáteční cestě poznával pocity poraženého a zklamaného. Z Atlanty vezl dvě zlata, ze Sydney dvě osmá místa.

Martin Doktor, třicetiletý kanoista, stojí před třetí olympijskou misí. A asi poslední.

"Teď se soustředím na Atény. Ne každou minutu, ale stejně jako loni na mistrovství světa," našel rychle přirovnání: "O své budoucnosti mám představu, ale nechci spekulovat, za jak dlouho skončím."

Na rozmýšlení nemá čas. Od rána do večera je v jednom kole. Dvě tréninkové fáze, běhání, posilovna. "Podobný režim budu mít až do republikového mistrovství, které je začátkem srpna. Po něm odjedeme na finální blok přípravy do Záhřebu. Chci si zvyknout na teplejší počasí. Do Atén odletíme přímo z Chorvatska. Myslím, že až 20. srpna. Tři dny před závody."

To už budou mít někteří sportovci vrchol sezony za sebou. Třeba veslaři, kteří obsadí kanál v první polovině Her. "Oni začínají už v sedm ráno. My naštěstí až v půl deváté. No, ale i to je na mě krutý čas. Než člověk vstane, dostane se na kanál... Budeme vstávat hodně brzy," říká sezemický závodník.

Olympijský kanál Schinias nahání vodákům strach. Kolem něj jsou větrné elektrárny. Během dopoledne na něm začíná obvykle foukat, vznikají vlny. "Počasí olympijské výkony ovlivní. Já doufám, že podmínky nebudou příliš drsné. Vlny? To by byl můj konec," říká s kyselým úsměvem.

Další těžkou ránu by mu uštědřil protivítr zprava. "Nejlepší naopak zezadu zleva. Člověk musí věřit, že bude foukat z té mojí strany."

Osobně kanál nezná. Alespoň si ho nevyzkoušel na vlastní kůži. "To se mi nestává často. Ale loni jsem upřednostnil přípravu před mistrovstvím světa v Americe, před kvalifikací. A teď nám předolympijský Světový pohár zrušili. Před rokem se tam uskutečnilo juniorské mistrovství světa veslařů. Vím, že se závody různě přesouvaly, krátily i rušily. Prostě hrůza. Teď uvidíme."

Horko mu nevadí. Zvyknout by si měl na soustředění v Záhřebu. "Lepší než zima, to se dostávám do tempa pomalu," přemýšlí o počasí. Co loď? Žádnou speciální úpravu nechystá.

Martin Doktor patří k českým olympijským nadějím na zisk medaile. "Snažím se připravit poctivě, vím, že konkurence je rok od roku větší a větší," porovnává. "Formu zatím neodhadnu, je brzy. Hodně se dá ještě udělat. Bude záležet, jak se vyspím," ví. Třetí olympijskou medaili by si přidal do sejfu.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz