Vodní slalomáři Ježek a Hradilek s přehledem postoupili do semifinále

Stanislav Ježek během své kvalifikační jízdy na olympijském kanálu. (29. července 2012) | foto: Reuters

29 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Českým vodním slalomářům se první představení na olympijském kanálu podařilo. Kanoista Stanislav Ježek i kajakář Vavřinec Hradilek se s přehledem propracovali do semifinále. Ježek obsadil devátou, Hradilek dokonce třetí pozici.

Do výsledkové listiny se vodním slalomářům započítal lepší výkon ze dvou kvalifikačních jízd. V úterním finále se představí dvanáct nejlepších kanoistů a patnáct kajakářů.

Kanoisty provázely po úvodní kvalifikační jízdu nervozita a nečekané chyby. Největší favorité se na obtížném kanálu Lee Valley neprosadili do čela pořadí, výjimkou byl pouze český reprezentant Stanislav Ježek.

Fotogalerie

Vítěz loňského Světového poháru zvládl první kvalifikační jízdu s velkým přehledem, s jednou chybou zajel čtvrtý nejlepší čas a ke druhému kolu mohl nastoupit v klidu.

Ten byl však možná až příliš veliký, ve svém druhém představení se totiž český reprezentant nevešel hned do dvou branek a "pro diváky" dodal i eskymácké obraty. Druhý čas měl sice bídný, ale ten se naštěstí pro něj do listin nezapíše. V celkovém pořadí kvalifikace se Ježek propadl na devátou pozici.

"Chtěl jsem si vyzkoušet jiný nájezd, ale hned z toho byl problematický průjezd. A už jsem věděl, že tu jízdu nezachráním. Tak jsem zkoušel i jiný nájezdy, i když mi to trenér zakázal," přiznal český slalomář.

Zabojovat ve druhém kole museli domácí naděje David Florence nebo Michal Martikán. Slovenský čtyřnásobný olympijský medailista sice zajel v první kvalifikačním jízdě na kanále s křišťálově průzračnou vodou nejrychlejší čas, ale za neprojetí jedné z branek dostal "kuli", padesátivteřinovou penalizaci, a v pořadí po prvním kole byl až šestnáctý.

Druhou jízdu však obhájce olympijského zlata ze Slovenska využil naplno a předvedl nejlepší výkon dne, když trať projel bez dotyku branky. K radosti britských fanoušků vybojoval postup do semifinále také David Florence, aktuální lídr Světového poháru.

Kajakář Hradilek je mezi nejlepšími

Ještě suverénněji prošel mezi elitu kajakář Vavřinec Hradilek. Ačkoliv se v průběhu první části kajakářské kvalifikace nad slalomářským areálem zatáhlo a začal foukat nepříjemný vítr, český medailista ze světového šampionátu zvládl první jízdu bez zaváhání a čistě. Po prvním kole mu patřila druhá příčka za Samuelem Hernanzem ze Španělska.

Ve druhé si Čech výsledkově pohoršil, obsadil celkově třetí pozici, když nezajel stejně rychle jako v kole prvním. Důvod zpomalení však byl prostý: Hradilek už šetřil silami a v závěru úmyslně vypouštěl. A přesto byl jen o dvě desetiny pomalejší než v kole prvním.

"Ten čas by možná byl i lepší, ale mám před cílem výhled na výsledkovou tabuli a nechtěl jsem jet semifinále z první pozice. TO je hrozně těžké," přiznal Hradilek. "Říká se, že vyhrát kvalifikaci není nic dobrého. A navíc tady byli fantastičtí diváci, tak jsem jim chtěl ukázat, že ten sport může vypadat uvolněně. Žádné stresy nebyly."

Podobně kvalitní jízdu jako Hradilek předvedl německý kajakář Hannes Aigner. V jeho případě se však žádné brzdění nekonalo, a tak byl jeho čas 83,49 sekundy jednoznačně nejrychlejší.

V pondělí si Stanislav Ježek a Vavřinec Hradilek kvalifikaci zopakují, když společně sednou do deblkanoe. Ve své doplňkové disciplíně si však velké ambice nedělají. Na rozdíl od jejich krajanů Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka či singlkanoistky Štěpánky Hilgertové.

Vodní slalom - kvalifikace olympijského závodu

Muži:
C1:
1. Martikán (SR) 90,56 (0 trest. sekund), 2. Savšek (Slovin.) -0,27 (0), 3. Haneda (Jap.) -2,16 (0), ...9. Ježek (ČR) -3,53 (2).

K1: 1. Aigner (Něm.) 83,49 (0), 2. Hernandez (Šp.) -3,58 (0), 3. Hradilek (ČR) -3,95 (0).

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Olympionici byli na Hradě. Dobře, že jsem z Londýna odjel, řekl Klaus

České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém sídle

VIDEO Šup do gala a hurá na Hrad! České medailisty z olympijských her v Londýně přijal ve čtvrtek ve svém...

Najdete na iDNES.cz