Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plavec Štěrba: Sestra pokořila La Manche, mým snem je olympiáda

TŘETÍ ZE ŠTĚRBŮ. Vojislava Štěrbu inspirují v plavání sestry, nejstarší Lenka pokořila před lety kanál La Manche. | foto: Karolína Sochorová

18 2015
Štěrbovi jsou známou plaveckou rodinou z Pardubického kraje. Sourozenci Lenka, Michaela a Vojislav se pravidelně prosazují na předních příčkách v různých disciplínách. Lenka Štěrbová je nejmladší Češkou, která přeplavala kanál La Manche. Nejmladší člen rodiny, 14letý Vojislav závodil na olympiádě dětí a mládeže v Plzni v kategorii starší žáci.

V Plzni získal čtyři cenné kovy, z olympiády si odváží dvě stříbra a dva bronzy. Sahal také po zlatu, boj však v kategorii 200m znak prohrál s krajanem Janem Čejkou. Právě olympiáda dětí a mládeže byla pro Štěrbu důležitým závodem. „Olympiáda a mistrovství republiky pro mě byli zatím největším zážitkem,“ řekl.Sestry Štěrbovi již od útlého věku předvádí kvalitní plavecké výkony a pro mladšího bratra jsou velkými vzory. Nejstarší Vojislavova sestra Lenka nastavila laťku vysoko. V roce 2010 v šestnácti letech přeplavala kanál La Manche za 9 hodin a 22 minut jako nejmladší Češka, která kanál pokořila. 

Hry VII. olympiády dětí a mládeže 2015

Šestnáctiletá Michaela se také věnuje převážně dálkovému plavání a na domácích i mezinárodních soutěžích pravidelně atakuje přední pozice.

Sestry jsou pro mladého plavce velkou motivací. „Lenku bych rád napodobil nebo i překonal. Víc mě ale táhne bazén. Mým snem je olympiáda,“ popsal své cíle Štěrba.

Sourozenci Štěrbovi se sportovní přípravě věnují společně. „Trénuji dvakrát denně, třikrát týdně pracuji na suché přípravě. „Se sestrami se připravujeme společně a shodou náhod je naší trenérkou maminka,“ vysvětluje tréninkový režim Štěrba. Podle jeho slov panují mezi sourozenci dobré vztahy i přesto, že společně denně trénují. Vojislav plavání věnuje většinu svého volného času, učitelé ve škole mu ale vychází vstříc.

„Ve škole to zatím zvládám, učitelé mě ve sportu podporují,“ dodal. V minulosti se mladý plavec věnoval ještě fotbalu, postupně se ale musel rozhodnout pouze pro jeden sport, oba už nebylo možné skloubit.

Plavání bylo pro Vojislava jasnou volbou.

Autor:


Další z rubriky

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...Najdete na iDNES.cz