Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympiádu v roce 2020 uspořádá Tokio, porazilo Istanbul a Madrid

ARIGATO, DĚKUJEME. Zástupci Tokia se právě dozvěděli, že dostali přiděleno pořadatelství olympijských her v roce 2020. | foto: Reuters

7 2013
Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nejdřív pronesl: "Vítěz může být jen jeden, tak jako v každé jiné soutěži." Pak odpečetil obálku, v níž byl ukryt verdikt o tom, kdo dostane přiděleno pořadatelství olympijských her v roce 2020, a oznámil: "Vítězem se stalo Tokio."

Favorizovaná japonská metropole vyhrála na volebním zasedání v Buenos Aires už první kolo tajného hlasování, do nějž se zapojilo 95 členů Mezinárodního olympijského výboru, a po tom druhém bylo jasné, že se město se třinácti miliony obyvatel dočkalo po roce 1964 druhého pořadatelství.

"Japonci uspořádají precizní hry, naši sportovci budou spokojení," věří Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. "Pro naše fanoušky to sice není optimální lokace, ale věřím, že budou fandit stejně jako při naganské olympiádě v roce 1998. Češi se navíc vrací takřka do domácího prostředí, díky Věře Čáslavské tam má naše země skvělé jméno."

Fotogalerie

Po vyhlášení výsledků zástupci japonského týmu vybouchli nadšením, po Riu de Janeiro 2016 se největší a nejdražší sportovní akce planety přesune na druhý konec světa. Na volitele nejvíc zapůsobila ekonomická jistota, kterou země vycházející slunce prezentovala, a neodradily je ani zprávy o přetrvávajících následcích fukušimské katastrofy.

Tokio mělo pořádat hry i v roce 1940, zabránila tomu však 2. světová válka, jeho další kandidatury na roky 1960 a 2016 neuspěly. Když se olympiáda v japonském velkoměstě konala před 49 lety, zazářila na ní právě Čáslavská. Československá gymnastka tam získala tři zlaté a jedno stříbro.

Japonci ve finálovém kole porazili Istanbul, který se mohl stát prvním pořadatelským městem ze státu s převažujícím muslimským obyvatelstvem, už v prvním kole byl vyautován Madrid.

Madridu není přáno, prohrál potřetí

Španělé, kteří se svým projektem prohráli už potřetí v řadě, nabízeli "citlivé, spolehlivé a důvěryhodné hry". Osmdesát procent nutných investic už Španělsko provedlo, mělo být jednoduchou volbou pro MOV a i premiér země Mariano Rajoy za svoji zem lobboval. "Čísla nelžou," říkal. Nestačilo to.

"Nečekali jsme, že se volba vyvine takto, mysleli jsme, že se dostaneme do finále," litoval člen uchazečského týmu José Ignacio. "Rovnost bodů s Istanbulem byla překvapením a když ji zveřejnili, bylo nám jasné, že kostky jsou vrženy. Pro Tokio byl Madrid logicky nebezpečnějším rivalem."

Španělské a turecké město získaly v prvním kole stejný počet hlasů, pak vydal šéf výboru Jacques Rogge pokyn k opakování volby a v ní Istanbul předčil soupeře nejtěsnějším poměrem 48:46.

Všichni tři kandidáti se už o pořádání her v minulosti ucházeli. Istanbul usiloval o olympiádu popáté, Madrid neuspěl potřetí v řadě, Tokio naopak druhý pokus využilo. Ve volbě pro rok 2016 předčili Španělé Japonce v prvním i druhém kole, následně ale podlehli Riu de Janeiro.

MOV bude na zasedání ještě rozhodovat o tom, jaké sportovní odvětví zaplní volné místo právě pro hry za sedm let. Mírným favoritem v souboji se squashem a společnou kandidaturou baseballu a softbalu je paradoxně zápas, který byl letos z programu her pro rok 2020 vyřazen.

V úterý bude navíc zvolen nový předseda MOV. O funkci se ucházejí Němec Thomas Bach, světový rekordman ve skoku o tyči Sergej Bubka z Ukrajiny, Richard Carrion z Portorika, Švýcar Denis Oswald, Ng Ser Miang ze Singapuru a C.K. Wu z Tchajwanu.

Autor:


Další z rubriky

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...Najdete na iDNES.cz