Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z medaile by mě trefilo, říká otec běžkařky Vrabcové-Nývltové

NADORAZ. Česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová dojela v olympijském závodu na 30 kilometrů volnou technikou na pátém místě. (22. února 2014) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

24 2014
Suverénní Norky v posledním olympijském závodě v běžeckém lyžování sice upláchly všem, ale v další skupině za nimi vévodila současná nejlepší česká běžkařka Eva Vrabcová-Nývltová. Trutnovská závodnice doběhla na senzačním pátém místě.

"Je to neuvěřitelné. Byl to Evin životní výkon. Nikdy jsem jí takhle neviděl jet," jásal po závodě její tatínek Karel Nývlt. "Jela v naprosté pohodě a snad jen drobnou chybičkou bylo to, že na první možné zastávce v boxech jako jediná přezula lyže," hodnotí vystoupení své dcery.

Fotogalerie

Na tom už nesejde. Ztrátu z boxů rychle dohnala, držela se na špičce skupiny pronásledovatelů a po Kateřině Neumannové zajela nejlepší výsledek na olympiádě v posledních letech. "A kdyby Eva měla jet ještě o medaile, to by mě asi trefilo," usmíval se spokojený Karel Nývlt.

Pro Evu Vrabcovou-Nývltovou to byl vrchol sezony. Podle táty se na ní projevila výborná příprava na letošní zimu, skloubila nabranou pohodu se sebedůvěrou.

"Eva bývala před velkými závody vždycky vynervovaná, ale to jsem na ní tentokrát vůbec neviděl. A také mívala respekt ze všech těch skvělých jmen ve startovním poli," uznal.

Doma o ambicích raději ani nemluvila. "Jenže já už na ní viděl, jak si věří. Tušili jsme, že s tím, co předvádí ve svěťáku, bude chtít zajet na olympiádě nejlepší desítku a půjde za výsledkem, na který bude napořád hrdá," pokračuje.

Respekt opadl, Vrabcová-Nývltová už poznala, že může jezdit mezi nejlepšími závodnicemi světa a v sobotním "laufu" formu prodala. Otec vyzdvihl i její běžecký styl, na němž dlouho pracovala s trenéry.

"Jela s lehkostí. Na její lyžování už se dalo pěkně koukat," pochválil dceru na dálku.

Přitom ještě kdysi bývali doma u Nývltových rádi, když viděli dceru dojet v elitní třicítce. "A vidíte, dnes už si trochu říkáme, že být okolo dvacátého místa je malý neúspěch," říká.

Tak velký pokrok udělala během jednoho roku. Jaký posun teprve nastane za čtyři roky v Koreji. "Když půjde tímhle trendem, medaile by to být mohla," soudí Karel Nývlt.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze