Všechny funkce ztrojené? Kdyby jen to

OH 2008, Peking | foto: Reuters

5 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Prozřel jsem. Už to vím. Nic mě nesmí v Pekingu překvapit. Jakákoliv olympijská funkce. Ani ta sebenesmyslnější. Třeba: Lovič listí z potůčku v novinářské vesnici. Nebo mladík, který je pověřen otírat cedulky na toaletách v tiskovém středisku. Či snad jeho kolega, jenž má za náplň práce odnášet slunečník chránící vojáka vartujícího u vjezdu na olympijskou střelnici. Abyste rozuměli: ten slunečník překáží autobusům, pokud chtějí projet úzkou branou kolem vojáka.

Už po přistání na ultramoderním letišti mě zaskočili dva výběrčí kuponů od našich zavazadel. Jeden nevěděl o druhém. Zato každý chtěl kupony. Proč, proboha? "Tady budou všechny funkce ztrojené," věštil jsem tehdy. "Kdyby jen ztrojené," odpověděl mi veslař Karel Neffe.

Měl pravdu. Pochopil jsem po vjezdu do novinářské vesnice. Policistka mi zkontrolovala akreditaci.
První hosteska mě dovedla ke dveřím u recepce. Druhá od dveří k pultu. Třetí mi dala klíč. Čtvrtá si to zapsala. Pátá mě vedla od pultu ke dveřím. Další čtyři čekaly u vchodu do domu C4, kde jsme ubytováni. Všechny se mile usmívaly, chtěly pomoci a říkaly: "Welcome." Ale...

. Olympijský deník

Zvláštní zpravodaj MF DNES v Číně Tomáš Macek píše své postřehy z dějiště her

Nebylo jich trochu moc? Neodvažuji se ani tipovat, kolik lidí je v Pekingu zaměstnáno pro větší slávu těchto her. Milion? Pět milionů? Nakonec, co je to pět milionů v Číně. Zrnko v poušti Gobi.

K večeři žádám u linky v jídelně o hovězí s rýží. Servírku, která mi ho dává na talíř, přitom podporuje pět dalších a šest kuchařů navrch, pohledy upřené na mě. Nedivím se. Už ne.

Ani "bláznům se sekačkami", jak nazývá český šéftrenér Pultera armádu zahradníků, kteří na trávníku u vodáckého kanálu vysekávají sekačkami písmena tvořící z dálky nápis: "One World, one dream." Jeden svět, jeden sen.

A co potom funkce cvičných fanoušků? Trenéři čínských vodáků si je objednali na trénink. Dvacet dobrovolníků tedy běhalo při jízdách domácích reprezentantů podél trati a hulákalo na ně, aby navodili závodní atmosféru.

Koho asi uvidím zítra? Hlídače výsledkových listin? Ochranku gymnastické kladiny? Ne, nepřekvapí mě. Slibuju.

Autor:

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Střelec Kostelecký je stále na roztrhání: Je to hektické, ale dá se to vydržet

Křest knihy o OH v Pekingu

Už tři týdny si střelec David Kostelecký užívá pocity olympijského vítěze. Od té doby se ale ještě...

Najdete na iDNES.cz