Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Vstupenky přiděloval los. Třeba triatlon za 250 korun

Čínský Národní stadion pro 91 000 diváků, přezdívaný Ptačí hnízdo, má být srdcem her. Jako jediné sportoviště však stále není hotov. Otevřen má být v březnu. | foto: Reuters

16 2008
Sedmdesát pět procent ze 7 milionů vstupenek na pekingskou olympiádu je k dostání jen v Číně. I Češi žijící v Pekingu je však mohli získat. Pokud jim přál los. Tak uspěl například i Lukáš Brzák.

„V prosinci jsem se tu zaregistroval na internetové adrese www.tickets. beijing2008.cn, vybral si dva sporty, které mě zajímají, a v lednu jsem obdržel odpověď, že jsem vyhrál dva lístky na triatlon,“ raduje se. Za vstupenku na triatlon zaplatí 100 juanů, zhruba 250 korun.

Druhá fáze prodeje už měla v lednu proběhnout dle hesla „kdo dřív přijde, kupuje“. Lidé stáli celou noc před prodejními místy, kterými byly pobočky Bank of China. Jenže v okamžiku spuštění prodeje systém zkolaboval.

Prodej tedy proběhl, stejně jako první fáze, formou loterie. Šest dnů před stanoveným termínem uzávěrky druhého losování však organizační výbor informoval, že vstupenky na některé sporty jsou už beznadějně zadány.

Podle Rong Juna, zástupce předsedy Pekingského olympijského centra pro prodej vstupenek, byl ve druhé fázi domácího prodeje zájem dvojnásobný než připravený počet 1,8 milionu vstupenek. Nedostižným zbožím jsou už nyní basketbal, atletika, gymnastika, stolní tenis i skoky do vody.

Organizátoři prohlašovali, že chtějí udržet nízké ceny lístků, aby hry byly dostupné všem. Některé jsou dokonce v hodnotě zhruba jednoho amerického dolaru rezervovány čínským

Olympijský deník - Jak Číňané shánějí vstupenky

studentům.

Ti se však zároveň pojistili a přihlásili se na olympiádu jako dobrovolníci. Například téměř celá skupina studentů bohemistiky Pekingské univerzity mezinárodních jazyků chce během her pomáhat českému týmu. „Sehnat lístky prý bude opravdu problém. Ale stejně tak je předobrovolníkováno,“ říkají.

Padesát osm procent z celkového počtu lístků bude diváky stát 12 dolarů a méně, tedy méně než 200 korun. V Česku prodával Čedok nejlevnější vstupenky na kvalifikační soutěže za 100 korun, naopak nejdražší byly na zahajovací ceremoniál za 16 300 korun.

Jak internetový, tak přímý nákup dovolují jedné osobě získat jen omezený počet lístků. Toto pravidlo má zamezit obchodování na černém trhu. Wang Wei, generální sekretář pekingského organizačního výboru, připustil, že takové opatření není v Číně populární: „Je to problematické řešení, ale v této zemi je nás prostě mnoho.

Je to tedy postup, jak zajistit, aby co největší množství lidí vidělo olympiádu.“ Zda však omezení pomůže vyřešit nezákonný prodej lístků, je otázka. V zemi, která je padělatelstvím notoricky známa, lze jen odhadovat, kolik se objeví falešných vstupenek,

Autoři:


Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze