Když ruský lid nevybere správného maskota, báťuškové zvolí jiného

PODOBNOST ČISTĚ NÁHODNÁ. Hnědý medvídek byl symbolem letní olympiády v Moskvě 1980. Zdá se, že jeho potomci v zimních oblečcích chtějí být stejně úspěšní a populární. | foto: Profimedia.cz

8 2011
Matrjoška, Žabka carevna, Děda mráz, ale i Žalud na lyžích. To jsou jen ukázky z listiny kandidátů na hlavního maskota zimních olympijských her v Soči 2014. Nechybí mezi nimi ani Méďa, tolik úspěšný symbol letních her v Moskvě 1980.

O tom, která postavička bude reprezentovat černomořský přístav zejména na upomínkových předmětech a oficiálních tiskovinách, rozhodnou Rusové na konci února v přímém televizním přenosu.

Šou bude pojata ve stylu finále písničkové soutěže Eurovize. Od vyhlášení veřejné soutěže na počátku prosince se pořadatelům sešlo více než 24 000 návrhů, z nichž porota tvořená známými umělci vybrala nejlepší nápady a nechala je dopracovat profesionály.

Poprvé se veřejnost mohla s nominovanými maskoty seznámit v pondělní večer na obrazovce státního Prvního kanálu. Podívejte se na ukázku z relace:

Ruský tisk píše o výběru maskota "ve všelidovém hlasování", ale konečné slovo bude zřejmě opět patřit organizačnímu výboru olympiády. Podle odborníků totiž zdařilý maskot může hrám přispět desítkami milionů dolarů.

Leopardík, kandidát na oficiálního maskota zimní olympiády v Soči 2014.

Leopardík, kandidát na oficiálního maskota zimní olympiády v Soči 2014.

Rekord zatím drží organizační výbor pekingské letní olympiády, který na prodeji licencí s olympijskou symbolikou vydělal 163 milionů dolarů.

V případě zimních olympiád se prodeje zboží s olympijskými symboly podle hospodářského listu Vedomosti mohou pohybovat mezi 100 miliony až miliardou dolarů v maloobchodních cenách.

Organizační výbor Soči 2014 na popularitu maskota hodně sází, a tak se talisman má objevit na polovině licencovaného zboží, zatímco na předchozí olympiádě ve Vancouveru šlo o 26 procent.

"Talisman her v Soči má vyjadřovat zvláštnosti ruské kultury, mají jej intuitivně pochopit miliony lidí různého věku, profesí a národnosti a současně by se měl líbit dětem," objasnil šéf organizačního výboru Dmitrij Černyšenko.

Varování podle expertů však představuje letní olympiáda v Aténách, jejíž maskoty v podobě starořeckých bohů si veřejnost nevzala za své. Peking si raději vybral hned pět talismanů, což také pomohlo zisk maximálně zvětšit. Prý tuto variantu nelze vyloučit ani v případě Soči.

Podle prosincového průzkumu agentury VCIOM by nejvíce Rusů, 17 procent, hlasovalo pro hnědého medvídka; podobný symbol měla i letní olympiáda v Moskvě 1980.

Delfínek, kandidát na oficiálního maskota zimní olympiády v Soči 2014.

Delfínek, kandidát na oficiálního maskota zimní olympiády v Soči 2014.

Na rozhodování může mít vliv i názor jednoho mocného voliče - premiér Vladimir Putin v září 2009 při vypuštění páru sněžných leopardů, darovaných Turkmenistánem, do rezervace v okolí Soči poznamenal, že by to mohl být vhodný symbol olympiády a znovuzrození divokého života.

Celou akci tehdy sledoval nejen Putin, ale i francouzský člen Mezinárodního olympijského výboru a bývalý slavný lyžař Jean Claude-Killy a výkonný ředitel Mezinárodního olympijského výboru Gilbert Felli.

Sněžní leopardi na Kavkazu již vyhynuli, ale přežívají v horách ve Střední Asii.

Putin slíbil, že přivede tyto velké kočkovité šelmy na Kavkaz, pokud Rusko zvítězí v soutěži o získání práva na pořádání zimních olympijských her v roce 2014. Rusko toto právo získalo v roce 2007.

Autoři: ,


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

VIDEO: Gumáky od Špotákové, které pomohly charitě, si už Babiš převzal

VIDEO: Gumáky od Špotákové pomohly malému Honzíkovi. Babiš je vydražil za 100

VIDEO Šestiletý Honzík už se mohl svézt na vysněném mikro handbiku, tedy na přídavném kole, které...

Příběhy dražby: Babiš chtěl holínky, veslařský nadšenec dresy hrdinů

HELE CO MÁM! Skifař Ondřej Synek ukazuje fotografům stříbrnou medaili. Vysněnou

VIDEO Bylo to jako olympijský závod, s dramatickým vývojem a několika osobními příběhy. Jen v něm...

Najdete na iDNES.cz