Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Východní Timor se zúčastní olympiády

21 2000
D i l i - Poprvé v historii se olympijských her zúčastní sportovci Východního Timoru, malá země v jižní Asii, která po loňském osvobození od indonéské okupace teprve čeká na uznání nezávislosti. "Je to velký den v historii naší země, neboť poprvé v historii se zúčastníme tak velké mezinárodní akce, jako jsou olympijské hry. Je to velké morální a psychické povzbuzení pro národ traumatizovaný válkou," prohlásil v sobotu Jose Ramos-Horta, bojovník za nezávislost Východního Timoru a držitel Nobelovy ceny za mír.

Bývalou kolonii, která čítá 800 tisíc obyvatel, budou reprezentovat čtyři sportovci - vzpěrač Martinho De Araujo, boxer Victor Ramos a maratónci Aquida Amaralová a Calisto Da Costa. Východní Timor dostal výjimku od Mezinárodního olympijského výboru (MOV), neboť nesplňuje podmínky pro start na olympiádě. Nejde o nezávislý stát a navíc není členem minimálně pěti mezinárodních sportovních federací.

Představitelé Východního Timoru požádali o povolení startu na OH, ale první reakce šéfů MOV byly zamítavé. "Dokud nebude v provincii formálně vyhlášena nezávislost, nesmí se zúčastnit olympiády," prohlásil tehdy místopředseda MOV Kevan Gosper. Ovšem poté začala vyvíjet diplomatické úsilí řada zemí v čele se sousední Austrálií, angažoval se i šéf OSN Koffi Ánand a nakonec byla Východnímu Timoru udělena výjimka. Sportovci se nemohli připravovat doma a přijali tedy nabídku na několikaměsíční tréninkovou stáž v severoaustralském Darwinu.

Východní Timor byl více než 400 let portugalskou kolonií a když se v roce 1975 dostal z jejího područí, byl anektován Indonésií. Loni v srpnu se obyvatelé ostrova vyjádřili v referendu pro nezávislost. Indonéská armáda a projakarstké milice okamžitě krvavě potlačily hnutí odporu a provincie se až po zásahu mezinárodního společenství dostala pod správu OSN. Tento statut má dosud.

Autor:


Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...Najdete na iDNES.cz