Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Vydrž tatí, už jen kousek...

18 2006
Kateřina Bauerová nevydržela sedět na gauči, skákala před televizí a křičela: "Luki, jeď. Vydrž! Už jen kousek a máš stříbro." Dvouletý Matyáš se občas přišel podívat z pokojíku, tleskal a fandil taky: "Tatí – jedu, jedu." A tchyně Helena Šikolová-Balatková, která získala běžecký bronz v Sapporu 1972?

Ta byla tak nervózní, že raději při každém mezičase odcházela z pokoje. Vůbec se nemohla na televizi dívat. "Chtěla jsem si dát slivovičku na uklidnění, ale nemohla jsem, večer asi budu řídit," litovala.

Při stříbrném závodě Lukáše Bauera byla jeho rodina v Nové Vsi nad Nisou na nohou. Manželka Kateřina, sama bývalá reprezentační lyžařka, se nemohla ani pořádně naobědvat, jak měla stažený žaludek. Klepaly se jí ruce i hlas.

"V posledních kilometrech jsem ho popoháněla očima. Bylo to úžasné. Pořád vstřebávám, co se vlastně stalo. Asi mi to dojde až později," vyprávěla pět hodin po závodě.

Když manžel dojížděl, rozplakala se dojetím. Tolik mu přála úspěch.
Malý Matyáš šel mezitím spát, takže se atmosféra ve starším rodinném domku v kopcích nad Jabloncem aspoň trochu uklidnila.

Bauer očima ženy
(Jak ho vidí manželka Kateřina)

Jaký je?
Pohodář kombinovaný s cholerikem. Občas prostě vybuchne.
Co miluje?
Odpověděl by, že našeho Matyáše a mě. K tomu miluje, když má volno a může si dát nohy nahoru.
Čím ho spolehlivě naštvu?
Když mi něco důležitého vysvětluje a já ho pořád nechápu.
Co mi nejraději vaří?
Dělá výbornou sýrovou omáčku na špagety, s česnekem. A těstovinový salát s tuňákem.
Kdy dostane Matyáš sourozence?
V plánu není. Mates je hrozné číslo, dvě děti bych zatím nezvládla.

"Musí to být pro Lukáše obrovská úleva. Po medaili strašně moc toužil, tolik jí obětoval. Patřil do světové špičky, ale nikdy to neměl stvrzené medailí. Tak se konečně dočkal, už nemusí nic dokazovat," říkala Kateřina pyšným a zároveň rozechvělým hlasem.

Když jel Lukáš Bauer nedělní skiatlon, reportéři MF DNES ho u Balatkových strávili na návštěvě. Medaile se nedočkali, ačkoli český běžec odtáhl půlku závodu na první pozici. Stříbrná radost se zrodila až včera při klasické patnáctce a bez návštěvníků. "Nechtěli jsme nic zakřiknout, ani šampaňské jsme si nepřipravili."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze