Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Výhra nad legendou Vítka nijak nebere

14 2006
San Sicario - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Moci tak škrtnout ve výsledkové listině první cifru, to by bylo slávy: první Zdeněk Vítek, druhý Ole Einar Björndalen. Jenže před touto dvojicí bylo v dnešním sprintu deset lepších biatlonistů, a tak českého reprezentanta výhra nad pětinásobným olympijským vítězem nijak nebrala. "Těší mě, když porazím kteréhokoli soupeře a je jedno, o koho jde," řekl.

"Björndalen tady dneska porazilo ještě dalších deset lidí, tak asi neměl svůj den," říká osmadvacetiletý Vítek. "Jinak se s ním dvakrát dobře nejde, to by člověk musel mít mimořádně dobrou formu."

Po dvou pokažených závodech se čeští biatlonisté na olympijských hrách konečně dočkali solidního výsledku. Zdeněk Vítek si doběhl v desetikilometrovém sprintu pro jedenácté místo.

"Je to pěkný výsledek, ale skončit do desítky, byl bych spokojenější a zadostiučinění? Tím by byla medaile," poznamenal bronzový medailista ze sprintu na MS 2003 a vytrvalostní mistr Evropy z roku 2000.

Sám je totiž vyhlášeným smolařem. Kromě dvou medailí je jeho kariéra lemována i spoustou smolných okamžiků.

Vítkovi těsně unikla desítka nejlepších - čtěte ZDE

Kvůli problémům s břišními svaly musel předloni vynechat celou sezonu, loni v létě měl otřes mozku a v září málem ohluchl, když kamarád na lovu blízko něj vystřelil.

A to není všechno, nepříjemnosti jej stíhají i při závodech. Při Světovém poháru v Oberhofu střílel Rus Rožkov na jeho položku a Vítek byl za to v cíli diskvalifikován, protože přijel do cíle se třemi náboji. Ze čtvrtého místa. Letos v Ruhpoldingu se zase srazil se Švédem Bergmanem a při pádu ztratil všechny zásobníky.

Zdeněk Vítek přijímá rány osudu s úsměvem.

Pousmál se i jediné dnešní neúspěšné ráně. Trefil kraj terče a jen štěstí rozhodovalo o tom, zda záklopka spadne. Biatlonisté tomu říkají štípaná rána. "Když se nedá, tak je to ze čtyřiceti procent vždycky štípaná," mávl jen rukou.

Na trestném kolečku ztratil asi dvacet vteřin. Nebýt toho, mohl skončit kolem šestého místa.

"Už jsem se tu trochu rozdýchal a jelo se mi lépe," pochvaloval si po závodě. "A hlavně se jela kratší trať."

Jedenácté místo ze sprintu je dobrým počinem i pro další závod. Do sobotní stíhačky se totiž bude startovat se stejnými odstupy, jaké byly po dnešním sprintu. Vítek tedy vyrazí minutu a 12 vteřin za Fischerem. A vteřinu po něm vlítne na trať Björndalen.

"Budu sice mít hezkou výchozí pozici, ale bude to úplně jiný závod," myslí si.

Půjde útočit na medaile? "Jistě, to půjde i z třicátého místa, když se bude závod dobře vyvíjet." Jaký vývoj by byl dobrý? "Ideální by byly dobré lyže, dobrý běh a bezchybná střelba," směje se Zdeněk Vítek.Najdete na iDNES.czmobilní verze